Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/03/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Niebywała replika katedry z Mediolanu, którą można… zjeść

Prachi Dhabal Deb

Prachi Dhabal Deb | Cake Decor India-Royal icing Art | Facebook | Fair Use

Cerith Gardiner - 24.03.22

Tort mierzy 1,98 m długości, 1,37 m wysokości i waży ponad 100 kilogramów. A na dodatek nadaje się dla wegan!

Prachi Dhabal Deb z Indii spędziła ostatni miesiąc, poświęcając wiele uwagi jednej z najpiękniejszych budowli Mediolanu – Duomo di Milano. Przy najwyższej dbałości o szczegóły udało jej się stworzyć niezwykłą wegańską replikę gotycko-renesansowej katedry, która została poświęcona Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny. A wszystko w formie… tortu!

Jak wyjaśniła architektka kulinarna w nagraniu udostępnionym przez Reuters na Twitterze, przed rozpoczęciem pracy nad swoim ogromnym tortem wykonała kopie innych budynków inspirowanych architekturą europejską i indyjską.

Chociaż Deb spędziła cały miesiąc na tworzeniu oszałamiającej słodkiej konstrukcji, trzeba wspomnieć, że budowa pierwowzoru trwała całe wieki! Rozpoczęto ją w 1386 r., a zakończono w 1965 r.

Końcowy rezultat pracy Deb to nie tylko dzieło sztuki, ale także znak oddania największemu kościołowi Republiki Włoskiej (Bazylika Świętego Piotra jest większa, ale znajduje się w suwerennym państwie Watykan).

Tort mierzy 1,98 m długości, 1,37 m wysokości i waży ponad 100 kilogramów – to więcej niż przeciętny człowiek! Tak się składa, że pokryta lukrem królewskim katedra nie zawiera jaj, więc weganie mogliby ją zjeść.

Nie wiemy, co stanie się z rekordowym tortem, ale z pewnością jest to piękny hołd dla wspaniałej katedry w Mediolanie. Być może zainspiruje cię to do zrobienia z dziećmi lukru i stworzenia własnego arcydzieła? Proponujemy zacząć od jakiejś ozdoby wielkanocnej.

Jeśli jednak są wśród was początkujący Michałowie Aniołowie władający ciastoliną lub klockami, spróbujcie wykonać Bazylikę Świętego Piotra!

Tags:
pasjasztukaWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail