Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 02/12/2022 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Postanowiła poddać się eutanazji. Wtedy zadzwonił do niej kardynał: „Chciałbym się z tobą zobaczyć”

web3-cristiana-forni-zuppi-collage2.png

Gelsomino del Guercio - 21.03.22

„Nigdy nie przypuszczałam, że arcybiskup może interesować się chorymi i przykutymi do łóżka” – mówi Anna.

Niepełnosprawna kobieta z Florencji ogłosiła, że chce pojechać do Szwajcarii, by poddać się eutanazji. (Nad)zwyczajny gest kardynała Matteo Marii Zuppiego, arcybiskupa Bolonii, wstrzymał jej decyzję.

Choroba Anny i decyzja o eutanazji

Anna Milazzo, 74-letnia emerytka z Campi Bisenzio, cierpi na pooperacyjną tetraplegię. Od 2018 r. jest przykuta do łóżka przeciwodleżynowego. Jej opiekunami są 80-letni mąż Paolo oraz płatna opiekunka – jak podaje „La Nazione”. Jej potrzeby zaczęły wykraczać poza możliwości opieki domowej.

Sytuację pogorszyła pandemia, dlatego Anna postanowiła postarać się o eutanazję. Ponieważ we Włoszech nie jest to legalne, planowała udać się do Szwajcarii.

Ks. Massimo Ruggiani, proboszcz kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Bolonii i wikariusz biskupi, spotkał się już wcześniej z Anną Milazzo. Kiedy przeczytał jej historię, udał się do kardynała, który sprawił Annie miłą niespodziankę.

Rozmowa Anny z kardynałem

Anna opisała rozmowę z kard. Matteo Marią Zuppim na łamach „La Nazione”.

Arcybiskup Zuppi powiedział mi: „Chcę się z tobą zobaczyć. Nie mogę teraz pojechać do Florencji, ale przyjadę. Ks. Massimo mówił mi o tobie, a ja tymczasem chciałem cię pozdrowić i powiedzieć, że modlę się za ciebie”. Byłam wzruszona. Nigdy nie przypuszczałam, że arcybiskup może interesować się chorymi i przykutymi do łóżka. Jestem mu bardzo wdzięczna. Ks. Massimo obiecał, że porozmawia z burmistrzem Nardelli na temat dodatkowych możliwości opieki domowej dla osób niepełnosprawnych. To nie jest walka, którą toczę tylko dla siebie, ale dla wszystkich osób niepełnosprawnych.

monsignor matteo zuppi

Historia Anny, jak podaje „La Nazione”, otworzyła dyskusję na temat jakości życia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, w którą aktywnie włączył się kardynał Zuppi.
W 2017 roku, jak donosi „La Nazione”, kardynał Zuppi rozmawiał z „TgCom24” o innym głośnym przypadku: DJ Fabo, który poddał się eutanazji w Szwajcarii. Kardynał zauważył, jak trudna jest to kwestia, ze względu na ogromne cierpienie tych ludzi, którzy są ciężko chorzy lub niepełnosprawni i nie mają nadziei na poprawę. Kardynał podkreślił, jak ważne jest poszanowanie życia człowieka i troska o jego potrzeby, potwierdzając wagę życia nawet w takich sytuacjach.

Na razie udało mu się wywołać uśmiech na twarzy Anny, która nie może się doczekać, kiedy spotka się z nim osobiście.

Tags:
eutanazjakardynałpro-life
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!