Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Ma wielkość ziarenka cukru. Poznaj najmniejszą Biblię świata

Najmniejsza Biblia świata

YouTube

Karol Wojteczek - 21.03.22

Wpisując w wyszukiwarce hasło „najmniejsza Biblia świata” najczęściej odsyłani jesteśmy do wspaniałego miniaturowego wydania z 1727 r. Tyle że mierzący 3 na 4 cm zabytkowy egzemplarz już kilkanaście lat temu „zdetronizowany” został przez osiągnięcia izraelskich naukowców.

Miniaturyzacja drukowanych wydań biblijnych miała w minionych wiekach ważny wymiar praktyczny. Pozwalała bowiem na ukrycie Pisma Świętego wszędzie tam, gdzie wyznawcy Chrystusa cierpieli prześladowania.

Współczesne rekordy w zakresie miniaturyzacji wszelkiego rodzaju publikacji traktujemy raczej ciekawostkowo, jako pokaz możliwości technologicznych twórców. Tak też spojrzeć należy na egzemplarze Biblii wydawane przez izraelski Instytut Technion.

Dzieło hajfańskich naukowców, zamykające kompletny tekst Starego Testamentu (w wersji masoreckiej) w płytce wielkości ziarenka cukru, powstało w kwietniu 2015 r., z okazji 50-lecia istnienia jerozolimskiego Muzeum Izraela. Stanowić ma kontrapunkt dla przechowywanych w placówce oryginalnych zwojów z czasów biblijnych.

Artefakt o powierzchni o,04 mm2 składa się z ok. 1,2 mln znaków wyrytych na krzemowym chipie przy użyciu jonów galu. Aby je odczytać potrzebny jest mikroskop elektronowy o powiększeniu ×10 000.

Benedykt XVI potrzebował duuużych okularów

Co ciekawe, stworzony na potrzeby wystawy eksponat bije swoją (nie)wielkością rekord ustanowiony przez wcześniejsze osiągnięcie naukowców z Technion Institute. W maju 2009 r. płytkę ze zminiaturyzowanym wydaniem Starego Testamentu otrzymał pielgrzymujący do Ziemi Świętej papież Benedykt XVI.

Prezent ów powstał w ramach projektu mającego na celu popularyzację zagadnień nanotechnologicznych wśród hajfańskich studentów instytutu. Rozgłos zyskał zaś nie tylko dzięki swojemu adresatowi, ale również za sprawą wpisu do Księgi Rekordów Guinessa. „Publikacja” znalazła się tam pod pozycją: „Najmniejsza Biblia świata” (bijąc poprzedni rekord dwutysiąckrotnie). Kierownik projektu, fizyk Oded Zohar podkreślał wówczas, że przyszłość nanotechnologii to nie tylko ciekawostki i rekordy, alecały szereg konkretnych zastosowań cywilnych i wojskowych.

Papieska nanoBiblia umieszczona została w szklanym pojemniku zaopatrzonym w szkło powiększające, aby w ogóle można było ją dostrzec. Dołączono do niej również kopię fragmentu Księgi Rodzaju, mówiącą o stworzeniu świata, wraz tekstem wyjaśniającym. Prezent umieszczony został w szklanej szkatule oprawionej w skórę, w jaką zazwyczaj oprawiane jest klasyczne wydania Biblii.

Tags:
bibliaizraelnauka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail