Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Gdyby papież przyjechał, ta wojna by się skończyła”. Apel ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej

Papież Franciszek, flaga Ukrainy

HANDOUT/AFP/East News

o. Łukasz Sośniak SJ / Radio Watykańskie - 21.03.22

„Wierzymy, że gdyby papież przyjechał na Ukrainę, ta wojna by się skończyła” – powiedział w rozmowie z włoskim dziennikiem „Avvenire” ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Zdaniem dyplomaty pielgrzymka Ojca Świętego do tego kraju jest wykonalna, co udowodnili premierzy Słowenii, Polski i Czech, którzy odwiedzili Kijów. „Wizyta Franciszka to obecnie nasze największe marzenie. Wszyscy modlimy się, aby do niej doszło” – wyznał Jurasz.

Ambasador zauważył też, że Ojciec Święty jest obecnie jedną z najważniejszych postaci dla narodu ukraińskiego, nawet dla niekatolików. Każdy jego gest uważany jest za pomocny dla walczących o niepodległość i obronę europejskiej tożsamości Ukraińców.

Jesteśmy poruszeni stałym wsparciem, jakie otrzymujemy od Stolicy Apostolskiej” – podkreślił watykański dyplomata, który w środę uczestniczył we mszy św. w intencji pokoju, odprawionej w Bazylice św. Piotra przez kard. Pietra Parolina. „Sekretarz stanu powtarza, że należy pilnie rozpocząć negocjacje. Proponował, że Stolica Apostolska zostanie mediatorem, ale niestety nie ma pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji” – dodał Jurasz.

Winą za tę sytuację ambasador obarczył także patriarchę moskiewskiego Cyryla. „Popiera on to co się dzieje, i nie robi nic, by powstrzymać wojnę. W jego słowach dostrzegam dystans do Ewangelii. Wstrząsnęło mną nagranie, na którym patriarcha błogosławi rosyjską GwardięNarodową. Oznacza to, że całkowicie podporządkował się Putinowi i również on ponosi odpowiedzialność za tę inwazję” – podkreślił dyplomata. „Tymczasem dla reszty świata jest jasne, że trwa atak terrorystyczny na Ukrainę i próba odtworzenia imperium w stylu carskim” – dodał.

Tags:
papież FranciszekRosjaUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!