Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Rekolekcje do przeżycia na własnej kanapie? Teksty ks. Piotra Pawlukiewicza!

PAWLUKIEWICZ, SŁOWA Z KTÓRYMI WAS ZOSTAWIAM

Wydawnictwo ZNAK - 20.03.22

Wspominanie tego kim i jaki był ks. Pawlukiewicz, jak i przypominanie jego nauczania, może być drogowskazem i pomocą w niezwykle dramatycznej rzeczywistości, w której funkcjonujemy od kilku tygodni.

„Słowa, z którymi was zostawiam” to wybór najpiękniejszych i najmocniejszych tekstów ks. Pawlukiewicza. To prowadzone przez niego rekolekcje, które możesz przeżyć, siedząc na własnej kanapie. Dziś, choć księdza Piotra nie ma już z nami, jego teksty wciąż pozostają żywe i niezwykle aktualne.

Rocznica śmierci ks. Pawlukiewicza

Z okazji zbliżającej się rocznicy śmierci ks. Piotra Pawlukiewicza prezentujemy poniżej kilka wspomnień osób bliskich lub zaznajomionych z tym wyjątkowym duszpasterzem. Zainspirowani najnowszym zbiorem tekstów ks. Piotra napisali oni kilka zdań o swoim osobistym doświadczeniu kaznodziei, tak ważnego dla tysięcy Polaków.

Małgorzata Kożuchowska o Słowach z którymi was zostawiam:

W tekstach księdza Piotra Pawlukiewicza odnajdujemy prawdę i siłę, tak bardzo potrzebną w dzisiejszych trudnych i niepewnych czasach. Jego empatia względem drugiego człowieka łączy się z humorem i prostotą przekazu. To wciąż żywe i mocne słowa o najważniejszych sprawach. Warto im dać szansę. 

Krzysztof Antkowiak (przyjaciel, muzyk, kompozytor):

Księdza Pawlukiewicza pamiętam jako człowieka niesłychanie bystrego. Jego nieprzeciętna inteligencja szła w parze z darem miłosierdzia, który otwierał go na bliźnich i nie pozwalał patrzeć obojętnie na ich krzywdę. A gdy już patrzył, w jego spojrzeniu była jakaś magiczna przenikliwość, która wydawała się prześwietlać duszę. W obliczu własnej, ciężkiej choroby, ksiądz Pawlukiewicz wykazywał się niebywałym hartem ducha i wolą życia.

Adama Gutkowski (redaktor książek ks. Pawlukiewicza w wydawnictwie Znak):

Miałem przyjemność poznać księdza Pawlukiewicza osobiście. Pracowaliśmy wspólnie nad ostatnią książką, w którą się angażował. Na dwa tygodnie przed tym, jak w Polsce została ogłoszona pandemia, wszystko zamknięte, ja jeszcze siedziałem z księdzem Piotrem u niego na plebanii i obgadywaliśmy ostatnie zmiany w książce. Chwilę później przyszła informacja, że ksiądz Pawlukiewicz nie żyje.

Podczas naszych spotkań był już bardzo zmieniony przez chorobę, więc to na pewno trzeba brać pod uwagę, ale wciąż był otwarty i bardzo nastawiony na drugiego człowieka, bardzo chętny, żeby tego człowieka poznać. Sam też potrafił poprosić o pomoc.

Podczas jednej z naszych rozmów opowiadał o swoich problemach, również z postępującą chorobą. Cieszył się, bo zaczynał nową terapię, dzięki której miał nadzieję, że uda mu się wyjść z choroby Parkinsona. Była to dla niego duża radość…

Wciąż miło wspominam rozmowy z nim i ogromnie je cenię.

Paweł Krzemiński (przyjaciel, współprowadzący audycję radiową z księdzem Piotrem, dziennikarz):

Przez dwanaście lat spotykaliśmy się z księdzem Piotrem Pawlukiewiczem raz w tygodniu w radiowym studiu, by wspólnie prowadzić „Katechizm Poręczny”. Dla mnie były to nieustające rekolekcje. Obcowałem z osobą niezwykłą. 

Na trudne czasy

Wierzymy, że wspominanie tego kim i jaki był ksiądz Pawlukiewicz, jak i przypominanie jego nauczania, może być właściwym drogowskazem i pomocą w niezwykle dramatycznej rzeczywistości, w której funkcjonujemy od kilku tygodni.

*Książka ks. P. Pawlukiewicza, „Słowa, z którymi was zostawiam” ukazuje się właśnie nakładem wydawnictwa  Znak 2022; tytuł, lead, śródtytuły i pogrubienia – redakcja Aleteia.pl

PAWLUKIEWICZ, SŁOWA Z KTÓRYMI WAS ZOSTAWIAM

Tags:
ksiądzksiążkapiotr pawlukiewiczrekolekcje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail