Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/03/2023 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

„Dziękuję za obronę przed najeźdźcami”. Prorocze słowa Jana Pawła II do Ukraińców

John Paul II Ukraine 2001

AFP

Marzena Devoud - 19.03.22

Podczas historycznej pielgrzymki z 2001 r. papież przypomniał Ukraińcom o ich tożsamości narodowej i europejskiej. Jego słowa nabrały szczególnej wymowy, gdy 24 lutego br. rozpoczęła się rosyjska inwazja.

„Co Jan Paweł II robi w Kijowie?” – pytali jego mieszkańcy, widząc na ulicach ukraińskiej stolicy charakterystyczne papamobile. Był czerwcowy weekend 2001 r. Od dawna zapowiadana, oczekiwana i polecana w modlitwie wizyta w kolebce ruskiego chrześcijaństwa zawsze była marzeniem papieża.

Na Ukrainie był to okres politycznie bardzo niespokojny. Kilka tygodni wcześniej został zmuszony do dymisji premier-reformator Wiktor Juszczenko, a prezydenta Leonida Kuczmę skompromitowały skandale polityczne.

Głęboko przekonany o politycznej i religijnej roli Ukrainy jako „pomostu” pomiędzy „dwoma płucami” starego kontynentu, Jan Paweł II natychmiast poczuł z nią duchową łączność.

Jego wizyta nabrała znaczenia, które „tylko Polak żyjący w czasach komunizmu mógł zrozumieć i wyrazić ponad wszelkie oczekiwania”, jak zauważyła eseistka Annie Daubenton w swojej książceUkraina, niezależność za wszelką cenę (wydawnictwo Buchet-Chastel).

Kiedy część Ukraińców, zniechęcona ówczesnym kryzysem, podważyła uzyskaną zaledwie dziesięć lat wcześniej niepodległość swojego kraju, Jan Paweł II nie zawahał się przypomnieć, czym Ukraina jest. Posługując się nienagannym językiem ukraińskim przywołał przeszłość i tradycje tego sąsiadującego z Polską kraju. Zacytował najwybitniejszych poetów i pisarzy, zanucił nawet kilka ukraińskich piosenek ludowych.

Z niewzruszonym spokojem papież przekazał swoje przesłanie, podkreślając oczywiste europejskie powołanie Ukrainy:

„Słowo «Ukraina» zawiera w sobie przypomnienie o wielkości waszej Ojczyzny. Poprzez swoją historię świadczy ona o szczególnym powołaniu granicznym i roli bramy między Wschodem i Zachodem. Ukraina ma oczywiste powołanie europejskie, podkreślone przez chrześcijańskie korzenie waszej kultury. (…) Oby ta ziemia mogła kontynuować swoją szlachetną misję z dumą, jakiej dał wyraz przywołany przeze mnie poeta [Taras Szewczenko – przyp. red.], pisząc: Nie ma na świecie innej Ukrainy, nie istnieje inny Dniepr. Narodzie zamieszkujący tę ziemię, nie zapomnij o tym!

Prorocza podróż

Zdaniem Bernarda Lecomte’a, autora książki Świat według Jana Pawła II (wyd. Tallandier), posłanie polskiego papieża nie powinno nikogo dziwić. Karol Wojtyła przez wiele lat wykładał teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, mieście położonym niedaleko granicy z Ukrainą. Ukraina była dla niego „sąsiednim ogrodem”, czuł się tam prawie jak u siebie.

„Pierwsze wydarzenia związane z podróżą papieża z 2001 r. rozegrały się jeszcze w przededniu jego przybycia na Ukrainę. Były to protesty przeciwko jego wizycie, inicjowane przez… patriarchat Moskwy” – przypomniał Lecomte w rozmowie z Aleteią. Przeciwnicy Jana Pawła II odmieniali wtedy słowo „prozelityzm” przez wszystkie przypadki.

Słowo to odciska się piętnem również na trwającej obecnie wojnie. „To właśnie „prozelityzm” zarzuca Władimir Putin Europejczykom. Dlatego patriarchat Moskwy popiera Putina. Ten sam patriarchat, który oskarżał o prozelityzm Jana Pawła II” – dodał Lecomte.

W tym kontekście Jan Paweł II włączył Ukraińców w bieg wielkiej historii. Przed opuszczeniem Kijowa 27 czerwca 2001 r. skierował do nich prorocze słowa:

„Dziękuję ci, Ukraino, która broniłaś Europy przed najeźdźcami w niezmordowanej i bohaterskiej walce!”

Dziś słowa te zyskują wymiar tyleż nieoczekiwany, co wstrząsający

Tags:
jan paweł IIpielgrzymkaUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail