Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Figura Matki Bożej Fatimskiej dotarła do Lwowa [zdjęcia]

Matka Boża Fatimska na Ukrainie

fot. Aleksander Sawransky | Ukraińska Cerkiew Grekokatolicka

Kamil Szumotalski - Katolicka Agencja Informacyjna - 18.03.22

Figura wyruszyła z Lizbony, przez Warszawę, do Lwowa, gdzie została przyjęta 16 marca przez greckokatolicką wspólnotę wiernych. Pozostanie tu przez miesiąc.

10 marca greckokatolicki arcybiskup Lwowa Igor Woźniak zwrócił się do sanktuarium w Fatimie w Portugalii z prośbą o peregrynację kopii figury Matki Bożej Fatimskiej po ukraińskiej ziemi. Już następnego dnia sanktuarium wyraziło swoją zgodę i figura wyruszyła w daleką podróż. Z Lizbony, przez Warszawę, do Lwowa, gdzie została przyjęta 16 marca przez greckokatolicką wspólnotę wiernych.

Matka Boża tu, w Fatimie, prosiła nas, abyśmy modlili się o pokój; to właśnie ta intencja, w której codziennie się modlimy, będzie obecna także w modlitwach wszystkich Ukraińców, którzy będą modlić się przed wizerunkiem pielgrzymującej Figury

– podkreślił rektor sanktuarium w Fatimie o. Carlos Cabecinhas. Figura ma pozostać w Ukrainie przez miesiąc.

Zobacz, jak wyglądało powitanie pielgrzymującej figury Matki Bożej Fatimskiej:

Figura pielgrzymuje od 1947 roku

Statua, która nawiedza Ukrainę, jest 13. repliką fatimskiej figury stworzonej według wskazówek s. Łucji. Pierwsza pielgrzymująca figura Matki Boskiej Fatimskiej została poświęcona w 1947 r. Od tego czasu figura wielokrotnie przemierzyła cały świat, niosąc ze sobą orędzie pokoju i miłości. Pomysł peregrynacji wizerunku Maryi narodził się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Pewien proboszcz z Berlina zaproponował wówczas, aby figura Matki Boskiej z Fatimy nawiedziła wszystkie europejskie stolice i miasta będące siedzibami biskupstw.

Po ponad pięćdziesięciu latach pielgrzymowania, podczas których figura odwiedziła 64 kraje na wszystkich kontynentach (niektóre z nich po kilka razy), władze sanktuarium uznały, że nie powinna ona opuszczać Fatimy tak często, a tylko w wyjątkowych wypadkach. W odpowiedzi na liczne, nadchodzące z całego świata prośby o nawiedzenie przez wizerunek fatimski, wykonano kopie pierwszej figury pielgrzymującej; obecnie sanktuarium dysponuje 13 figurami pielgrzymującymi.

Kamil Szumotalski / Łukasz Sośniak SJ /vaticannews / Fatima

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail