Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Patryczek przez cały czas spał. Dwudzieste dziecko w warszawskim oknie życia

OKNO ŻYCIA

REPORTER

Karol Wojteczek - Archidiecezja warszawska - 16.03.22

Dziś (16.03) w nocy w oknie życia przy ul. Hożej w Warszawie Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi znalazły kilkumiesięczne niemowlę. Chłopcu nadały imię jutrzejszego patrona – św. Patryka.

„Odezwał się dzwonek, podeszłam bliżej i zobaczyłam, że w oknie pozostawiono wiele pakunków: pampersy, jakąś torbę. Zauważyłam, że jest też dzieciątko” – opowiada s. Irena, która znalazła niemowlę.

Chłopiec, któremu siostry nadały imię Patryk, ubrany był w ciepły kombinezon. To już dwudzieste dziecko pozostawione w punkcie przy warszawskim klasztorze.

Zgodnie z wypracowanymi standardami do chłopca natychmiast wezwane zostały służby: pogotowie i policja. „Wszystko potoczyło się bardzo szybko, dziecko przez cały czas spało” – wspomina zakonnica. 

„Wzruszające są takie sytuacje, bo czujemy, że jest to dramat matki, która zdecydowała się oddać swoje dzieciątko. Z jakiegoś powodu widocznie nie mogła sama go wychowywać” – dodaje franciszkanka.

„To nasz jedenasty chłopczyk” – wskazuje s. Irena. Poprzednim dzieckiem w warszawskim oknie był odnaleziony 30 stycznia br. Tomaszek. W ub. roku w punkcie nie pozostawiono żadnego maleństwa ale w 2020 r. pojawili się w nim Stefanek (7 maja) i Zuzia (24 sierpnia).

Warszawskie franciszkanki raz w miesiącu w swojej kaplicy zakonnej modlą się szczególnie za pozostawione w oknie dzieci, ich rodziców biologicznych oraz adopcyjnych.

Warszawskie okno życia istnieje od przeszło 13 lat. Poświęcił je 6 grudnia 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Było to wówczas drugie takie miejsce w kraju. Okno mieści się przy ul. Hożej 53, przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które pełnią przy nim nieustanny dyżur.

Za: archwwa.pl

Tags:
dzieciokno życiaWarszawa
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail