Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rosyjski duchowny skrytykował napaść na Ukrainę. Grozi mu do 15 lat więzienia

Rosyjski duchowny skrytykował putinowską napaść na Ukrainę. Grozi mu do 15 lat więzienia

Masza Makarowa | Facebook

Karol Wojteczek - 07.03.22

Prawosławny, rosyjski duchowny Ioann Burdin z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Karabanowie pod Kostromą został wczoraj (6.03) zatrzymany za skrytykowanie putinowskiej napaści na Ukrainę. Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi kilka dni temu, grozi mu nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

W trakcie wczorajszej homilii kapłan przekazać miał zebranym wiernym (ok. 10 osobom) informacje o trwającym ostrzale ukraińskich miast oraz mordach, jakich rosyjskie wojska dopuszczają się wobec „braci i sióstr w Chrystusie” mieszkających w Ukrainie. Wcześniej jeszcze, na stronie internetowej parafii, o. Burdin, wraz z drugim posługującym z nim duchownym, o. Gieorgijem Edelsteienem, opublikowali list otwarty do wiernych:

la suite aprés cette publicité

„My, chrześcijanie, nie możemy stać z boku, gdy brat zabija brata, a chrześcijanin chrześcijanina. Nie powtarzajmy zbrodni tych, którzy z zadowoleniem przyjęli działania Hitlera 1 września 1939 r. Nie możemy wstydliwie zakrywać oczu i nazywać czarnego białym, złego – dobrym, powtarzając, że Abel prawdopodobnie też nie miał racji, prowokując swojego starszego brata. Krew mieszkańców Ukrainy pozostanie na rękach nie tylko rządzących Federacją Rosyjską i żołnierzy, którzy wykonują ich rozkazy. Ich krew będzie na rękach nas wszystkich, którzy aprobowali tę wojnę lub po prostu milczeli” – czytamy w apelu.

la suite aprés cette publicité

Po napaści na Ukrainę rosyjskie służby zakazały działalności ostatnich tradycyjnych opozycyjnych mediów w kraju – radia Echo Moskwy i telewizji Dożdż. Zablokowały również działanie licznych portali społecznościowych, z których Rosjanie czerpać mogli nieocenzurowane informacje (w tym Facebooka i Twittera). Władimir Putin podpisał zaś projekt ustawy zaostrzającej kary za rozpowszechnianie „fake newsów” do nawet 15 lat więzienia. Za „fake newsa” władze na Kremlu uważają np. używanie w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie słowa „wojna”. Wedle oficjalnej propagandowej narracji rosyjska inwazja to „operacja wojskowa”. To właśnie z uwagi na złamanie nowego „prawa” aresztowany został o. Burdin.

la suite aprés cette publicité

Jednocześnie, pomimo zaostrzających się represji, wczoraj (7.03) przez rosyjskie miasta przetoczyła się największa od początku inwazji fala antywojennych protestów. W trakcie trwających w niemal 60 miejscowościach demonstracji aresztowanych zostało ok. 5 tys. ich uczestników, przeszło 30 z nich zgłosiło pobicie ze strony policji. Od początku trwającej drugi tydzień inwazji, za udział w antywojennych protestach zatrzymanych zostać mogło już ok. 15 tys. Rosjan i ok. tysiąc Białorusinów (za NEXTA TV).

la suite aprés cette publicité
Tags:
RosjaUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail