Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

„Wołanie wyciskające łzy”. Poznaj najpiękniejsze pieśni ukraińskie!

Najpiekniejsze pieśni ukraińskie

YouTube

Dawid Gospodarek - 05.03.22

Jednym z piękniejszych wyrazów wsparcia i szacunku jest znajomość kultury naszych sióstr i braci Ukraińców. Jest to jednocześnie bardzo przyjemne, bo, jeśli chodzi o muzykę, Ukraińcy mają wspaniałe tradycje.

Krzywda, jaką rosyjscy zbrodniarze wojenni sprawili Ukrainie, budzi piękne wyrazy solidarności i wsparcia dla Ukraińców. Setki tysięcy uchodźców już żyją między nami. Wychodzimy im z kompleksową pomocą.

Ukraińska muzyka

Jednym z piękniejszych wyrazów wsparcia i szacunku jest znajomość kultury naszych sióstr i braci Ukraińców. Jest to jednocześnie bardzo przyjemne, bo, jeśli chodzi o muzykę, Ukraińcy mają wspaniałe tradycje.

Wie o tym dobrze Eliza Paś, która niedawno w centrum Warszawy zorganizowała wspólne śpiewanie ludowych ukraińskich pieśni. Uczestnicy dostali teksty i szybko podchwytywali piękne melodie. Poruszające było, gdy przechodzący Ukraińcy zatrzymywali się przy nas, ocierali łzy wzruszenia, dołączali do śpiewu.

Wyciskające łzy wołanie

„Urzeka mnie nieoczywistość i organiczność wielogłosu. Jak niesamowicie naturalnie wielogłos ukraiński niesie zawarte w pieśniach historie i motywy, które w metaforyczny lub bezpośredni sposób opisują uniwersalne tęsknoty i wartości, problematykę ludzką poza czasem i poza podziałami. Uwielbiam to, w jak bogaty i sugestywny sposób harmonie zawarte w pieśniach dają upust ludzkiej emocjonalności, stwarzając przestrzeń na wyrażenie niejednokrotnie trudnych emocji takich jak żałoba, utracona miłość, oddzielenie od rodziny…

Nie chcą być ubierane w ramy temperowanej muzyki europejskiej. Rytm płynie bez podziałów, głosy przemykają się po przeróżnych, czasem trudnych do wychwycenia interwałach, a jednak całość tworzy wyciskające łzy wołanie, a równocześnie zaproszenie do wspólnego przeżywania” – mówi Eliza Paś, śpiewaczka i performerka.

Z jej doświadczenia wynika, że Polakom uczenie się ukraińskich pieśni przychodzi dość łatwo:

Może też ze względu na bliskie pokrewieństwo językowe. Co prawda czasem borykamy się z nieoczywistą rytmiką, ale w procesie uczenia się, nabierając wspólnej dynamiki w wielogłosie, te problemy schodzą na drugi plan.

Trudno się nie zakochać w tej muzyce

O ukraińskie pieśni zapytałem Adama Struga, wybitnego śpiewaka, kompozytora i niestrudzonego popularyzatora polskich tradycyjnych śpiewów:

Polifonia prawosławnych i unickich Słowian jest stosunkowo młoda. Po reformie patriarchy Nikona (XVII w.), w prawosławiu rosyjskim wprowadzono pierwszą w dziejach polifonię klawiaturową a capella. Nowy styl podbił serca Rusinów dość szybko. W tych okolicznościach zaczęły się rodzić polifoniczne pieśni ludowe, ale w stroju nierównomiernie temparowanym, czyli starszym niż powszechna dziś skala dur-moll. Trudno się w tej muzyce nie zakochać.

Polacy mają w niej szczególne upodobanie, co jest refleksem dawnej, wielonarodowej Rzeczpospolitej i otwartości polskiej duszy na wschód. Jesteśmy jedynym narodem na świecie, w którym powstały setki zespołów praktykujących pieśni ukraińskie. Niestety adaptacje te są zazwyczaj uzurpacją, gdyż skopiować emisji i strojenia Ukraińców moim zdaniem się nie da. Najwybitniejszą z nagranych i do dnia dzisiejszego aktywnych śpiewaczek tamtejszych jest Dominika Czekun ze wsi Stare Konie na Polesiu Rówieńskim. Jej maestria i gigantyczny repertuar obejmuje także pieśni jednogłosowe z czasów sprzed reformy Nikona.

Hymn Ukrainy

Dużą popularność zdobył ostatnio również hymn Ukrainy. Tekst Nie umarła jeszcze Ukrainainspirowany był naszym Mazurkiem Dąbrowskiego. W kilku miastach wybrzmiał w ramach ogólnopolskiej akcji #dlaNASZEJwolności zamiast czy obok hejnału. Wykonują go artyści czy ludzie licznie zebrani na protestach przeciw wojnie i manifestacjach wsparcia dla Ukrainy.

Mocnym wydarzeniem było wykonanie hymnu przez warszawski chór Voces Gaudi, któremu dyryguje prawosławny Rosjanin, Misza Czerniak:

Poniżej subiektywny wybór 10 pięknych ukraińskich pieśni:

Tags:
muzykaUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail