Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Nastolatek z Charkowa przyjął chrzest, a potem poszedł na wojnę

Nastolatek przyjął chrzest i poszedł na wojnę

Unknown | Aid to the Church in Need

Dolors Massot - 02.03.22

Ten młody człowiek przechodził kurs przygotowujący do przyjęcia sakramentów w charkowskiej katedrze. Teraz przystępuje do wojny z nową perspektywą: z łaską nowego życia, płynącą z chrztu, i mocą Ciała Chrystusa.

Przyjął chrzest i poszedł na wojnę

Wśród wielu zdjęć z ukraińskich miast, które dochodzą do nas w mediach społecznościowych, jedno jest szczególnie poruszające. To zdjęcie młodego chłopaka, który przyjmuje chrzest tuż przed wyruszeniem na wojnę.

Ma nie więcej niż 18 lat, chrzest i Pierwszą Komunię przyjął w katedrze charkowskiej. Tamtejsza kancelaria parafialna została trafiona pociskiem rankiem 1 marca.

Ten młody człowiek przechodził kurs przygotowujący do przyjęcia sakramentów w charkowskiej katedrze. Teraz przystępuje do wojny z nową perspektywą: z łaską nowego życia, płynącą z chrztu, i mocą Ciała Chrystusa.

Woda święcona, którą ksiądz wylewa na głowę tego chłopca na zdjęciu z chrztu, przypomina nam, że my również możemy prosić Boga, aby wszedł do naszej duszy i oczyścił nas z tego, co nas powstrzymuje od pokoju. Pokój można osiągnąć tylko wtedy, gdy serca się zmieniają. A to jest łaską, o którą możemy prosić Boga.

Charków walczy

Według nagrań dostarczonych przez Ukraińców i przez działające tam organizacje charytatywne, Rosjanie użyli bomb kasetowych w Charkowie, które – decyzją ponad 100 krajów – zostały zakazane traktatem NATO z 2008 roku . 

Podczas gdy większość Ukrainy jest prawosławna, około 10% populacji jest w formalnej unii z Rzymem. Ukraiński Kościół Greckokatolicki stanowi 8-10% ludności kraju, mniejszy odsetek stanowią katolicy łacińscy. W diecezji Charków-Zaporoże żyje około 50 tys. katolików obrządku łacińskiego.

Źródło: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Tags:
chrzestUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail