Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 30/11/2022 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Osmogeneza, czyli czym pachnieli święci? Dowiedz się, których świętych dotyczył ten cud!

SMELLING

Shutterstock | M-SUR

Maria Paola Daud - 12.02.22

Chrześcijanie używają terminu „zapach świętości”. Zjawisko osmogenezy uznawane za cudowne, dotyczyło wielu świętych, począwszy od czasów pierwszych chrześcijan. Jak pachnieli święci?

Pojęcie „osmogeneza” oznacza zjawisko polegające na pozazmysłowej percepcji zapachów. Mogą to być zarówno zapachy przyjemne, np. kwiatów, jak i nieprzyjemne, np. siarki.

Zapach świętości

Chrześcijanie używają zwykle terminu „zapach świętości”. Zjawisko to, uznawane za cudowne, dotyczyło wielu świętych, począwszy od czasów pierwszych chrześcijan. Jednym z nich był św. Polikarp ze Smyrny. Według opisu jego męczeństwa, kiedy święty płonął na stosie, wokół unosiła się przyjemna woń, a nie swąd spalonego ciała.

Zapach świętości postrzegany jest zazwyczaj jako słodki i intensywny. Miewa też bardzo różne cechy. Niekiedy dotyczy żywych, innym razem umarłych. Czasem trwa zaledwie chwilę, a czasem utrzymuje się latami.

Różne są też jego źródła. Zapach może emanować z ciał żywych ludzi, z relikwii, grobów świętych lub miejsc ich kultu. W przypadku o. Pio zapach był wyczuwalny również w miejscach jego bilokacji.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać przypadki osmogenezy u niektórych świętych:

Tags:
cudświęci
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail