Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Cyfrowy gwałt, prawdziwa trauma. Użytkowniczka metaverse Facebooka padła ofiarą molestowania w wirtualnej rzeczywistości

SLAVERY

Yupa Watchanakit - Shutterstock

Karol Wojteczek - 09.02.22

Jedna z użytkowniczek Horizon Worlds, platformy rzeczywistości wirtualnej należącej do firmy Meta (dawny Facebook), padła ofiarą molestowania seksualnego. Kilku innych użytkowników platformy symulowało na jej awatarze gwałt zbiorowy. W odpowiedzi na to zdarzenie Meta ogłosiła wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia.

Nina Jane Patel, która padła ofiarą okrutnego „żartu”, opisała w grudniu swoje traumatyczne doświadczenie na oficjalnej grupie Horizon Worlds na Facebooku. Jak relacjonowała:

3 lub 4 męskie awatary gwałciły mój awatar, robiąc sobie zdjęcia. „Nie mów, że tego nie lubisz” – krzyczeli. To było straszne, surrealistyczne, koszmarne doświadczenie. Wszystko wydarzyło się tak szybko, że nawet nie zdążyłam włączyć bariery ochronnej.

Co ważne, Patel jest częścią zespołu programistów projektujących przestrzeń metaverse. Jej obecność na platformie Horizon Worlds podyktowana była testami rozwijanej technologii.

W swoim wpisie kobieta przypomniała również, czym jest efekt Proteusza. Zjawisko to polega na zmianie zachowania i postaw osoby w wirtualnym środowisku pod wpływem charakterystyki jej wirtualnej postaci. Co ciekawe, rozważa się wykorzystanie go w terapii osób dopuszczających się molestowania seksualnego. Wstępne badania wykazały bowiem, że wcielenie się w awatar kobiety zwiększa wśród nich poziom empatii wobec płci pięknej. Na podobnej zasadzie efekt ten zmniejsza uprzedzenia rasowe u osób, które „w wirtualu” wcielały się w przedstawicieli innych ras.

Tym niemniej z efektem Proteusza związane są również zagrożenia, o których Patel przypomniała w swoim wpisie.

„Wirtualna rzeczywistość została zaprojektowana tak, aby umysł i ciało nie mogły odróżnić doznań cyfrowych od rzeczywistych. Moja fizjologiczna i psychologiczna reakcja była taka, jakby to się wydarzyło w rzeczywistości” – napisała programistka w kontekście swojego traumatycznego doświadczenia.

W ostatni poniedziałek (07.02.22) doczekaliśmy się reakcji firmy Meta na sygnalizowane przez kobietę niebezpieczeństwa. Mechanizm Personal Boundary, czyli bariery uniemożliwiającej zbliżanie się innym awatarom na mniej niż metr, będzie dla użytkowników Horizon Worlds domyślnie włączony.

Metaverse to koncepcja wirtualnego świata, zaprezentowana przez Marka Zuckerberga 28 października 2021 r. Tak opisywał ją wówczas Manuel G. Pascal:

Zakładając specjalne okulary rozszerzonej rzeczywistości (naturalnie marki Oculus, kolejnej firmy z portfolio Zuckerberga), użytkownicy otrzymają dostęp do podstawowej przestrzeni, czegoś na kształt profilu na Facebooku. Ta przestrzeń to dom, osobisty Horizon Home. Będąc w takim „domu”, użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z osobami ze swojej listy kontaktów. I tak rozmowa, którą prowadzimy w grupie na WhatsAppie, może mieć teraz miejsce w kuchni Horizon Home. Awatary naszych znajomych będą się po niej swobodnie poruszać. Jednakże, nomen omen, na horyzoncie pojawia się też wizja integracji świata rzeczywistego ze środowiskiem wirtualnym. W świecie realnym dostępne mają być hologramy tychże samych wirtualnych awatarów.

Tags:
molestowaniesocial media
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail