Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 22/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Aleteia na audiencji u Franciszka. „Trzeba zwalczać fake newsy, ale szanować ludzi” [zdjęcia]

POPE-FRANCIS-ALETEIA-Catholic-fact-checking-Antoine-Mekary-ALETEIA

Antoine Mekary | ALETEIA

Redakcja - Vaticannews.va - 31.01.22

W Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego papież Franciszek spotkał się z grupą około stu osób, w tym z przedstawicielami redakcji wszystkich edycji językowych Aletei, a także z kierownictwem, udziałowcami i sponsorami międzynarodowego portalu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej audiencji.

„Po grecku słowo aleteia oznacza prawdę. Pokorna praca konsorcjum zawsze miała za swoje pierwsze kryterium poszukiwanie i rozpowszechnianie prawdy” – powiedział Vincent Montagne, prezes francuskiej grupy wydawniczej Media-Participations, która jest głównym udziałowcem portalu Aleteia. Słowa te były skierowane do papieża na początku audiencji (29 stycznia) dla międzynarodowego konsorcjum mediów katolickich „Catholic fact-checking”. Walczy ono z fake newsami dotyczącymi szczepień na COVID-19.

Franciszek pochwalił tę katolicką inicjatywę, podkreślając, że „działanie w służbie prawdy oznacza szukanie rzeczy, które sprzyjają komunii”.

Deformowanie rzeczywistości pod wpływem lęku

Franciszek przyznał, że w naszych czasach obok pandemii szerzy się również „infodemia”, czyli deformowanie rzeczywistości pod wpływem lęku. W naszym zglobalizowanym świecie prowadzi to do prawdziwej „eksplozji” komentarzy na temat sfałszowanych czy zmyślonych informacji.

Zachęcając katolickie media do walki z fake newsami Franciszek podkreślił, że prawidłową informację trzeba zapewnić przede wszystkim tym, którzy są mniej zasobni i bardziej podatni na manipulację.

Trzeba zwalczać fake newsy, ale zawszeszanować przy tym ludzi, którzy bez pełnej tego świadomości i odpowiedzialności je przyjmują. Chrześcijański pracownik mediów kształtuje w sobie ewangeliczny styl życia, buduje mosty, jest twórcą pokoju również i przede wszystkim w poszukiwaniu prawdy. W swojej postawie nie jest konfliktowy, nie okazuje innym wyższości, nie upraszcza rzeczywistości, by nie popaść w swoisty naukowy fideizm. Sama nauka bowiem jest ciągłym poszukiwaniem rozwiązania problemów.

Rzeczywistość jest zawsze bardziej złożona niż nam się wydaje i trzeba uszanować wątpliwości, obawy i pytania ludzi, starając się im towarzyszyć, lecz nigdy ich nie lekceważyć. (…) Jako chrześcijanie pierwsi powinniśmy unikać logiki konfliktu i uproszczeń, starając się zawsze nawiązać relacje, pomagać, spokojnie i rozsądnie odpowiadać na pytania i zastrzeżenia. Dążmy do poprawnego i prawdziwego informowania o COVID-19, ale bez okopywania się we własnych pozycjach i tworzenia gett” – stwierdził papież.

Zobacz galerię zdjęć z audiencji Aletei u papieża:

Niebezpieczeństwo radykalizacji

Franciszek zauważył, że również w tym sensie z kryzysu nie wychodzi się w pojedynkę. Jeśli wspólnie nie znajdziemy rozwiązania na pojawiające się trudności, kryzys może przerodzić się w konflikt.

„Nie ustawajmy w weryfikowaniu informacji, we właściwym przedstawianiu danych, w kontynuowaniu naszych dociekań. Poszukiwanie prawdy nie może być podporządkowane komercyjnemu punktowi widzenia, interesom możnych, wielkiej gospodarki. Nie!

Być razem dla prawdy oznacza również poszukiwanie antidotum na algorytmy zaprojektowane w celu maksymalizacji zysków komercyjnych, oznacza promowanie świadomego, sprawiedliwego, zdrowego i zrównoważonego społeczeństwa.

Bez etycznej korekty narzędzia te tworzą środowiska ekstremistyczne i prowadzą ludzi do niebezpiecznej radykalizacji i konfliktu” – powiedział Ojciec Święty.

Aleteia / Krzysztof Bronk / vaticannews / ks

Tags:
AleteiaInformacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawiruspapież Franciszek
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail