Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Miejsce chrztu Jezusa w Jordanii, a nie w Izraelu. Katolicki arcybiskup wyjaśnia

Bethany Beyond Jordan

Producer | CC BY-SA 3.0

J-P Mauro - 29.01.22

„Bethany beyond Jordan” to powszechnie przyjęte miejsce chrztu Chrystusa. Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Łaciński patriarcha Jerozolimy potwierdził, że miejsce chrztu Jezusa Chrystusa znajdowało się na wschodnim brzegu rzeki Jordan, w Jordanii. Kościół katolicki uznał, że Betania znajdowała się nad Jordanem. Miejsce uznane za to, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdzie odbył się chrzest Jezusa?

Arcybiskup Pierbattista Pizzaballa w oświadczeniu wyjaśnił zamieszanie związane z lokalizacją tego ważnego dla chrześcijan miejsca. W raporcie prasowym (styczeń 2021) Izrael ogłosił zakończenie usuwania min lądowych z „miejsca chrztu” po zachodniej stronie rzeki Jordan. Miejsce znajduje się jednak po drugiej stronie rzeki, „Betanii za Jordanem”.

Arcybiskup Pizzaballa powiedział Catholic News Service:

Z historycznego i archeologicznego punktu widzenia jasno wynika, że ​​faktyczne miejsce chrztu Jezusa Chrystusa (w rzece Jordan) znajduje się po stronie jordańskiej. Jest po tej stronie zgodnie z tradycją, historią i tym, jak podaje Biblia.

„Bethany beyond Jordan” odkryto ponad 25 lat temu. Odsłonięto wtedy fundamenty budowli z czasów Rzymian i Bizancjum. Uważa się, że zostały wzniesione dla upamiętnienia miejsca chrztu Chrystusa. Od tego czasu „Bethany beyond Jordan” stała się popularnym miejscem pielgrzymek, przyjmując ponad 100 tys. odwiedzających rocznie.

Dar dla pielgrzymów

W rozmowie z CNS arcybiskup Pizzaballa nazwał kaplicę św. Jana Chrzciciela po stronie izraelskiej atrakcją turystyczną. Zasugerował, że choć znajduje się w pobliżu „Betanii za Jordanem”, nie jest miejscem chrztu Jezusa. Powiedział:

Po drugiej stronie (tj. w Izraelu i na Zachodnim Brzegu – red.) czekają miliony pielgrzymów, którzy chcą zwiedzić to miejsce. Uzasadnieniem wskazywania tej strony jest fakt, że pielgrzymi nie mogą jechać do Jordanii. Teraz, po rozminowaniu tego miejsca, dostrzeżono jego turystyczny i, jak sądzę, biznesowy, potencjał.

Papież w miejscu chrztu Jezusa

Debata na temat miejsca została przerwana w 2015 roku, kiedy UNESCO wpisało „Bethany beyond Jordan” na Listę Światowego Dziedzictwa. Decyzja została podjęta z uznaniem dwóch papieży. W 2000 r. św. Jan Paweł II był obecny na otwarciu „Betanii za Jordanem”. Papież uznał je za miejsce chrztu Jezusa. Zostało ono ponownie odwiedzone przez papieża – tym razem Benedykta XVI – w 2009 roku.

Ostatecznie usunięto dziesiątki min przeciwpiechotnych rozstawionych w połowie XX wieku po izraelskiej stronie rzeki. Niedawno kaplica św. Jana Chrzciciela powróciła do prawowitych franciszkańskich opiekunów. Wznowiono tam odprawianie mszy. Przewiduje się, że na tym terytorium może powstać kilka nowych budynków kościelnych, a miejsce stanie się popularną atrakcją turystyczną.

Tags:
archeologiaizrael
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail