Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/09/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Widać, że bliscy byli z nią silnie związani”. Odnaleziono najstarszy grób noworodka w Europie

shutterstock_490722229.jpg

Shutterstock

Annalisa Teggi - Karol Wojteczek - 27.01.22

Odnaleziona w liguryjskiej jaskini „Śnieżka” żyła tylko 40 dni, ale została starannie pochowana, a jej grób ozdobiono muszlami. Cenne znalezisko mówi o wartości, jaką darzono życie już w czasach „jaskiniowych”.

Żyła ok. 10 000 lat temu przez ok. 40 dni. Archeologowie odnaleźli ją w jaskini Arma Veirana niedaleko Albengi we włoskiej Ligurii. Miejsce pochówku dziewczynki stało się najstarszym odnalezionym w Europie grobem noworodka. Sposób, w jaki pochowano „Śnieżkę” (tak nazwali ją odkrywcy), wzbudził podziw naukowców. Jej grób ozdobiony był kilkudziesięcioma obrobionymi muszlami i kilkoma wisiorkami. O uroczystym charakterze pochówku świadczy także odnaleziony przy szkielecie pazur drapieżnego ptaka, prawdopodobnie puchacza.

la suite aprés cette publicité

Wykopaliska archeologiczne w jaskini rozpoczęły się w 2015 r. Dwa lata później naukowcy natrafili na pierwsze kości dziewczynki. Rekonstrukcja wyglądu grobu zajęła im aż 4 lata. Wreszcie badacze mogli pochwalić się wynikami swoich prac na łamach „Scientific Reports”.

la suite aprés cette publicité

Odkrycie to pozwala nam na zbadanie wyjątkowego obrzędu pogrzebowego z pierwszej fazy mezolitu. Znamy niewiele pochówków z tego okresu. Grób odnaleziony w Arma Veirana świadczy o tym, że wszyscy członkowie społeczności, nawet nowo narodzone dziewczynki, byli uznawani za osoby same w sobie i najwyraźniej cieszyli się równym traktowaniem – tłumaczy prof. Stefano Benazzi z Wydziału Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Bolońskiego.

la suite aprés cette publicité

Szczczegółowe analizy wskazują, że „Śnieżka” w chwili śmierci miała od 40 do 50 dni, a jej matka jadła mięso. Być może z powodu jakiegoś rodzaju stresu fizjologicznego zęby dziecka przestały kształtować się na miesiąc lub dwa przed porodem. Naukowcy podejrzewają, że dziewczynka chorowała już na etapie życia płodowego. Fakt, że żyła jeszcze przez kilka tygodni po narodzinach, świadczy o szczególnej trosce i opiece, jaką ówczesne społeczności darzyły najsłabszych swych członków.

la suite aprés cette publicité

Okres mezolitu ok. 10 000 lat temu przyniósł gwałtowne zmiany, jeżeli chodzi o samoświadomość i wrażliwość gatunku ludzkiego. Wiązało się to z rozwojem wierzeń dot. życia pozagrobowego oraz rozbudową ceremoniału pogrzebowego.

Jaskinia Arma Veirana od dawna znana jest mieszkańcom okolic Albengi. Z uwagi na trudną dostępność nie była jednak wcześniej przedmiotem badań archeologicznych. Trwające zaś obecnie wykopaliska, oprócz grobu noworodka, przyniosły wiele interesujących odkryć. Najstarsze z nich sięgają ok. 50 000 lat p.n.e. W jaskini odnaleziono m.in. narzędzia z różnych okresów rozwoju cywilizacji, a także pozostałości po posiłkach, takie jak nacięte kości czy zwęglony tłuszcz.

Tags:
archeologiadziecipogrzebWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail