Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/09/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież Franciszek: Czy jesteśmy Kościołem, który słucha innych?

POPE FRANCIS - WORLD DAY OF THE POOR - ASSISI - AFP

Filippo MONTEFORTE / AFP

Katolicka Agencja Informacyjna - 23.01.22

Na konieczność powiązania kultu Boga z troską o człowieka wskazał Ojciec Święty w homilii na Niedzielę Słowa Bożego. Po raz pierwszy Franciszek udzielił osobom świeckim posługi lektorskiej i katechety.

Nawiązując do czytań liturgicznych papież Franciszek podkreślił, że w centrum życia świętego ludu Bożego i drogi wiary jest Bóg ze swoim Słowem. Wskazał, że Słowo objawia Boga i Słowo prowadzi nas do człowieka.

la suite aprés cette publicité

Papież Franciszek: Słowo objawia Boga

Ojciec Święty przypomniał, że Jezus ukazuje nam oblicze Boga jako Tego, który troszczy się o nasze ubóstwo i któremu leży na sercu nasz los.

la suite aprés cette publicité

Bóg jest blisko i chce się zatroszczyć o mnie, o ciebie, o wszystkich. Chce cię uwolnić od ciężarów, które cię przygniatają, chce ogrzać chłód twoich zim, chce rozświetlić twoje mroczne dni, chce wspierać twoje niepewne kroki. I czyni to za pomocą swojego Słowa, którym do ciebie przemawia, aby rozpalić nadzieję w popiele twoich lęków, aby pomóc ci odnaleźć radość w labiryntach twoich smutków, aby napełnić nadzieją gorycz twoich chwil samotności.

„Słowo Boże karmi i odnawia wiarę: umieśćmy je na nowo w centrum modlitwy i życia duchowego!” – zaapelował Ojciec Święty.

la suite aprés cette publicité

Ojciec Święty: Słowo prowadzi nas do człowieka

Franciszek przypomniał, że Jezus „nie przyszedł, aby przekazać listę norm czy odprawić jakąś ceremonię religijną, lecz wyszedł na drogi świata, aby spotkać zranioną ludzkość, aby obdarzyć czułością twarze poryte cierpieniem, aby uleczyć serca złamane, by nas uwolnić z łańcuchów, które zniewalają nasze dusze.

la suite aprés cette publicité

W ten sposób ukazuje nam, jaki kult jest najbardziej miły Bogu: zatroszczenie się o bliźniego”.

Papież podkreślił, że Słowo Boże nas zmienia. Wzywa nas do działania, do powiązania kultu Boga z troską o człowieka, „abyśmy nie byli chrześcijanami obojętnymi, ale aktywnymi, twórczymi, proroczymi”.

Czy jesteśmy Kościołem, który słucha innych?

Ojciec Święty zaznaczył, że to Słowo chce przyjąć ciało dzisiaj, w czasie, w którym żyjemy, a nie w jakiejś idealnej przyszłości. Zachęcił do postawienia sobie pytania:

la suite aprés cette publicité

Czy jesteśmy Kościołem posusznym wobec Słowa? Czy jesteśmy Kościołem, który słucha innych, który jest zaangażowany w wyciągnięcie ręki, aby podnieść naszych braci i siostry z tego wszystkiego, co ich uciska, aby rozsupłać węzły strachu, aby uwolnić najbardziej wrażliwych z więzień ubóstwa, znużenia wewnętrznego i smutku, który gasi życie?

Misja każdego: być wiarygodnymi głosicielami Słowa!

Na zakończenie Ojciec Święty nawiązał do obrzędu ustanowienia osób świeckich lektorami i katechetami.

la suite aprés cette publicité

Są powołani do ważnego zadania służenia Ewangelii Jezusa, głoszenia jej, aby jej pociecha, radość i wyzwolenie dotarły do wszystkich. Jest to także misja każdego z nas: być wiarygodnymi głosicielami, prorokami Słowa w świecie.

Dlatego zafascynujmy się Pismem Świętym, pozwólmy, by zagłębiło się w nas Słowo, które objawia nowość Boga i prowadzi nas do niestrudzonej miłości bliźniego. Postawmy Słowo Boże na nowo w centrum duszpasterstwa i życia Kościoła! Słuchajmy go, módlmy się nim, wprowadzajmy je w życie.

st (KAI) / Watykan

Tags:
bibliapapież Franciszek
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail