Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

800 lat cystersów w Mogile. Zajrzyj na wystawę o mniszym życiu [zdjęcia]

800 LAT CYSTERSÓW W MOGILE

fot. Łukasz Kaczyński

Łukasz Kaczyński - 13.01.22

Zwiedzanie tej wystawy to niezwykła podróż po historii cystersów i ich wpływie na polską kulturę i gospodarkę. Czym zachwyca nowe muzeum zakonu w krakowskiej Mogile?

Powstałe w dawnym pałacu opata i przeoracie Muzeum Historii i Duchowości Cystersów umożliwia poznanie zgromadzenia cystersów od podszewki.

– Spuścizna zgromadzenia została przedstawiona zarówno w kontekście całej jego historii, jak i w odniesieniu do dziejów samego opactwa mogilskiego – przybliża o. Mateusz Kawa OCist, odpowiedzialny za placówkę.

Muzeum Historii i Duchowości Cystersów

Tematem prezentowanej wystawy są duchowość i kultura Zakonu Cystersów, ukazywane poprzez pryzmat wniesionego w rozwój Europy wkładu materialnego, jak i jej niematerialnego dziedzictwa.

– Chcemy ukazać, czym zajmowali się mnisi w myśl słów Ora et labora i jak ich działania miały wpływ na polską gospodarkę i kulturę – tłumaczy zakonnik.

W muzeum można zobaczyć najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów i opactwa mogilskiego oraz najbardziej wartościowe obiekty pochodzące z księgozbioru biblioteki klasztornej. Wśród eksponatów są zarówno rękopisy, jak i przykłady druku blokowego oraz starodruku, w tym unikatowy druk nutowy Viridarium musico-Marianum czy kronika Mikołaja z Krakowa, opatrzoną wstępem autora.

Perełki wystawy cystersów

Nowa placówka zaciekawi zwiedzających także przykładami malarstwa, złotnictwa czy szat liturgicznych.

– Miłośników sztuki zachwyci m.in. obraz Madonny z Dzieciątkiem w typie Regina Angelorum, późnobarokowa monstrancja, komplet szat liturgicznych ufundowany przez Jana III Sobieskiego czy okuta żelazem dębowa skrzynia, której zawartości strzegło kilka zamków. Perełką jest też odkryty w czasie prac badawczych średniowieczny piec hypokaustyczny, będący elementem średniowiecznego systemu ogrzewania – wymienia o. Kawa.

Zobacz galerię zdjęć z wystawy:

Cystersi w Europie

Fani architektury zachwycą się natomiast jednym z najstarszych elementów ceglanej architektury w klasztorze, czyli XIII-wiecznym korytarzem. Ich uwagę przyciągną również XIII-wieczne płytki posadzkowe pochodzące z bazyliki mogilskiej.

– Ponadto zobaczyć można kanał, którym w latach 40. XX wieku przepływała Młynówka, rzeczka wprawiająca w ruch urządzenia klasztornego młyna i kuźni – dodaje cysters. 

Ważnymi elementami wystawy, które mają na celu przybliżenie działalności i znaczenia cystersów w Europie, są makiety obiektów budowlanych, rekonstrukcja XII-wiecznego witraża, animacja obrazująca popularność zakonu w Europie na przestrzeni wieków oraz film omawiający krótko powstanie i działalność zakonu.

800 lat cystersów w Mogile

– Naszym celem jest opowiedzenie historii cystersów w Mogile. Mamy nadzieję, że dzięki kolejnym elementom wystawy, które prezentują takie elementy z życia zakonu, jak czas poświęcany na modlitwę, pracę i odpoczynek, każdy będzie mógł zobaczyć, jak wyglądała codzienność mniszego życia, które wbrew pozorom było bardzo dynamiczne – podkreśla o. Kawa.

Muzeum w Mogile powstawało ponad pięć lat. W tym czasie trwały prace archeologiczne, budowlane i konserwatorskie. Koszt powstania muzeum to niemal 11 mln zł. Otwarcie wystawy to element przygotowań do jubileuszu 800-lecia obecności cystersów w Mogile, który zakon obchodzi w tym roku.

Cystersi do Mogiły przybyli w XIII w. Opactwo zakonników ufundował w 1222 r. biskup Iwo Odrowąż.

Tags:
Krakówzakon
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail