Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 22/07/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Szef kuchni papieży zdradza ich ulubione potrawy. Też je lubicie? ;)

sergio-dussin-5-e1639424389559fd.jpg

Facebook | Sergio Dussin

Gelsomino del Guercio - 12.01.22

Sergio Dussin gotował dla trzech ostatnich papieży. Wie, co najbardziej lubili Jan Paweł II i Benedykt XVI, i czym teraz najchętniej zajada się Franciszek.

Sergio Dussin stał się znanym na całym świecie szefem kuchni trzech papieży. Urodził się w Treviso we Włoszech, ma 65 lat i spędził prawie 20 lat w Watykanie, w kuchniach rezydencji papieży.

„Papież Jan Paweł II kochał szparagi, papież Benedykt XVI nie mógł się oprzeć kawałkowi Sachera [rodzaj wiedeńskiego tortu czekoladowego]. A papież Franciszek uwielbia chleb i dobry ser lub pizzę” – mówi. 

Historię papieskiego szefa kuchni i jego rodziny opisała Nicoletta Masetto we włoskiej publikacji „Posłaniec św. Antoniego”.

sergio-dussin.jpg

„Jesteś dostępny?”

Sergio Dussin i jego żona Manuela mają troje dzieci, z których dwoje jest zaangażowanych w rodzinny biznes. Jest zapraszany, jak sam mówi, do gotowania w Watykanie „co miesiąc, a nawet co dwa tygodnie”.

„Kiedy do mnie dzwonią, rytualne pytanie brzmi: „Czy jesteś dostępny?”. A moja równie rytualna odpowiedź brzmi „tak”. Dla szefa kuchni za każdym razem jest radością i przywilejem móc służyć papieżowi. Zwykle są to prywatne lunche, jak te dla papieża Franciszka w Domu św. Marty, które jada ze swoimi współpracownikami.”

Produkty, których używa w Watykanie

Szef kuchni wyznaje, że nie ma tajemnic dotyczących swojej kuchni. W miarę możliwości korzysta z produktów lokalnych, a przede wszystkim sezonowych. Przyjeżdżają prosto ze wzgórz Veneto do Państwa Watykańskiego: radicchio (rodzaj cykorii) z Treviso, seler z Rubbio, brokuły, cebula i szparagi z Bassano, ziemniaki z Rotzo, sery z Grappy.

Danie Papieża Franciszka

Dussin ujawnia niektóre z typowych potraw, którymi cieszyli się trzej papieże. Każdy z nich miała własny gust i preferencje:

„Franciszek jest smakoszem. Je dobry makaron z fasolą, chlebem i sopressą [rodzaj salami] lub polentę z serem. Od czasu do czasu robię mu też pizzę. Jest nieprzewidywalny, taka już jego natura: trzyma się ceremonii, dopóki kogoś nie zobaczy. Potem zaczyna kogoś przytulać lub trzymać dziecko w ramionach. Dedykowałam mu danie z menu mojej restauracji: „Ravioli papa Francesco”, domowy makaron z serem Asiago, Asiago speck [surowa szynka] i wiórkami z sera Collina Veneta”.

Jan Paweł II i Benedykt XVI

Co do pozostałych dwóch papieży: „Poznałem papieża Wojtyłę, gdy był już chory i cierpiący, i jadł niewiele. Jednak kochał przygotowane w każdej postaci szparagi. Jestem bardzo przywiązany do papieża Benedykta XVI, wielkiego Papieża, życzliwej osoby. On na przykład nie pijał wina a sok. Nie jadł grzybów, ale nigdy nie odmawiał kawałka tortu Sachera” – zdradza szef kuchni.

sergio-dussin-3.jpg

Tags:
jedzeniePapież
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail