Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Gdzie Święta Rodzina mieszkała w Egipcie?

UCIECZKA DO EGIPTU

Wikipedia | Domena publiczna

Philip Kosloski - 11.01.22

Mały Jezus najprawdopodobniej stawiał swoje pierwsze kroki nie w Betlejem czy Nazarecie, a w Egipcie.

Ucieczka do Egiptu

Łatwo jest zapomnieć, że część wczesnego dzieciństwa Jezus spędził poza Betlejem i Ziemią Świętą. Zmuszona przez króla Heroda do ucieczki Święta Rodzina udała się do Egiptu i tam przez kilka lat mieszkała. Fascynująca jest myśl o tym okresie w życiu Jezusa. Czy Jezus widział starożytne piramidy? Albo wielką rzekę Nil?

Zanim przyjrzymy się możliwym miejscom wygnania Jezusa w Egipcie, zapoznajmy się z opisem z Ewangelii wg św. Mateusza.

Anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić”. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego (Mt2,13-15).

Historycy nie są zgodni co do daty śmierci króla Heroda. Większość uczonych wskazuje na 4 r. przed Chrystusem, podczas gdy niektórzy twierdzą, że zmarł on dopiero w 1 r. po Chrystusie (pamiętajmy, że rok zerowy nie odpowiada dokładnie dacie narodzin Jezusa). Niezależnie od tego, jakie są faktyczne daty, lokalna tradycja twierdzi, że Święta Rodzina mieszkała w Egipcie aż przez cztery lata.

Możemy sobie wobec tego wyobrazić, że Jezus stawiał pierwsze kroki i wypowiadał pierwsze słowa nie w Betlejem czy Nazarecie, ale w Egipcie!

Koptyjskie tradycje

Według lokalnych tradycji pierwszym przystankiem Świętej Rodziny była Farma, na wschód od Nilu. Następnie udali się do Mostorodu, miasta położonego na północ od Kairu. W pobliżu miasta znajduje się źródło, które miało wytrysnąć po ich przybyciu.

Następnie zatrzymali się w Ksois, gdzie znajduje się skała, na której widnieje odcisk stopy Dzieciątka Jezus. Kolejnym przystankiem miał być Wadi El Natroun i dalej miejsce nieopodal Kairu. Jeśli tak było, z pewnością widzieli w trakcie podróży starożytne piramidy egipskie.

Rodzina na wygnaniu udała się dalej do Starego Kairu i do Maadi, skąd popłynęła łodzią do Deir El Garnous, a następnie do Gabal Al-Teir.

Głównym miejscem postoju Świętej Rodziny był Gebel Qussqam, gdzie uważa się, że uchodźcy z Betlejem przebywali około sześć miesięcy. Przed powrotem do domu zatrzymali się w Asjut, a następnie wrócili do Ziemi Świętej.

Koptowie są bardzo dumni z tego szczególnego rozdziału w życiu Jezusa i czują się szczególnie związani ze Świętą Rodziną, która przechadzała się i żyła wśród nich we wczesnych latach dzieciństwa Jezusa.

Zobacz nasze wideo: gdzie mieszkała Maryja?

Tags:
EgiptJezus ChrystusKoptowieśw. JózefŚwięta Rodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail