Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież do rodziców i chrzestnych: strzeżcie tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci

PAPIEŻ FRANCISZEK

SIMONE RISOLUTI/AFP/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 10.01.22

To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci. Jest to dzieło na całe życie, ale będziecie to czynić z pomocą światła, które dzisiaj otrzymają.

O zadaniu rodziców i chrzestnych, którym jest strzeżenie tożsamości chrześcijańskiej przypomniał papież Franciszekudzielając w Kaplicy Sykstyńskiejsakramentu chrztu świętego szesnaściorgu noworodkom. Są to dzieci pracowników instytucji watykańskich i Stolicy Apostolskiej. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, papież wyjątkowo nie udzielał sakramentu chrztu dzieciom.

Tożsamość chrześcijańska

W spontanicznie wygłoszonym słowie papież nawiązał do słów hymnu liturgicznego, mówiącego, że lud Izraela wstępował do Jordanu bosymi stopami i z ogołoconą duszą. Była to dusza, która pragnęła być wykąpana przez Boga, nie posiadała żadnego bogactwa, dusza potrzebująca Boga.

„Te dzieci dzisiaj przychodzą tu także z ogołoconą duszą, aby otrzymać usprawiedliwienie Boga, moc Jezusa, siłę by iść w życiu naprzód, aby otrzymać tożsamość chrześcijańską. Wasze dzieci otrzymują dzisiaj tożsamość chrześcijańską, a wy, rodzice i rodzice chrzestni, musicie strzec tej tożsamości.

To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci. Jest to dzieło na całe życie, ale będziecie to czynić z pomocą światła, które dzisiaj otrzymają” – powiedział Franciszek.

Chrzty w Kaplicy Sykstyńskiej

Papież zachęcił rodziców, aby dzieci mające przyjąć chrzest czuły się swobodnie, a gdyby zaczęły płakać, nie uciszać ich na siłę.

Zwyczaj chrzczenia dzieci pracowników Stolicy Apostolskiej i instytucji watykańskich ustanowiłśw. Jana Pawła II 11 stycznia 1981 r. podczas mszy świętej sprawowanej w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. W 1983 r. papież Polak po raz pierwszy przewodniczył tej celebracji w murach Kaplicy Sykstyńskiej. Miejscu, temu poświęcił on swój ostatni poemat. Tam także odbywa się konklawe, na którym kardynałowie dokonują wyboru następców św. Piotra.

KAI/ks

Tags:
chrzestchrzestnipapież Franciszekrodzice
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail