Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Spotkania osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym i ich bliskich

Monstrancja

Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 08.01.22

Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na wspólnej modlitwie będą spotykać się osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, ich bliscy i osoby ich wspierające. Do udziału w modlitwie w przestrzeni Anastasis zaprasza ks. Artur Chłopek, duszpasterz zranionych w archidiecezji krakowskiej.

Cykliczne modlitwy, zainicjowane przez grupę katolików z Krakowa i okolic, wyrosły z potrzeby stworzenia przestrzeni dla osób skrzywdzonych i tych, którzy ich wspierają. „Nie chcemy pozostawać obojętni wobec zranienia i krzywdy osób, które doświadczyły wykorzystania seksualnego. Konkretne miejsce i czas naszych spotkań daje możliwość wzajemnego odnajdywania się osób skrzywdzonych, ich bliskich, ale też osób wrażliwych i chcących towarzyszyć osobom zranionym” – czytamy na stronie krakowskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie się one odbywają.

W roku 2022 spotkania modlitewne będą miały miejsce w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 19.00. Najbliższe 10 stycznia, kolejne: 14 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 9 maja, 13 czerwca, 11 lipca, 8 sierpnia, 12 września, 10 października, 14 listopada, 12 grudnia.

Anastasis

Przestrzeń modlitwy Anastasis to godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. – Szczególnym znakiem nam towarzyszącym jest wizerunek Świętego Oblicza z Manoppello – Volto Santo. Oblicze Chrystusa, na którym widać ślady męki i cierpienia, ale jednocześnie oczy są już otwarte, a usta łapią oddech świeżego powietrza. To Oblicze Chrystusa zmartwychwstającego i dającego zmartwychwstanie – wyjaśnia ks. Artur Chłopek, duszpasterz osób pokrzywdzonych w archidiecezji krakowskiej.

Do modlitwy zaproszone są wszystkie osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, nie tylko przez duchownych, ale także w innych środowiskach i nie tylko w dzieciństwie, ale także w wieku dorosłym. – Dla wielu osób wierzących, które zostały skrzywdzone, obok pomocy psychologicznej ważne jest również doświadczenie Boga, który ich nie opuszcza, który jest z nimi, Boga, który pomaga odzyskiwać pokój serca – „zmartwychwstawać do życia” – zwraca uwagę duszpasterz.

– Przestrzeń modlitwy Anastasis jest otwarta dla wszystkich osób wrażliwych, które chcą poprzez swoją obecność na modlitwie towarzyszyć skrzywdzonym i przed Najświętszym Sakramentem rozeznawać, jak mogą w konkretnych działaniach odpowiedzieć na krzywdę wykorzystania seksualnego we wspólnocie Kościoła – podkreśla ks. Artur Chłopek, zachęcając do udziału w modlitewnych spotkaniach w Krakowie.

Tworzenie wspólnoty ze zranionymi wykorzystaniem seksualnym wspiera strona wspolnotazezranionymi.pl, na której zamieszczane są materiały, modlitwy i świadectwa. Strona prowadzona jest we współpracy z przedstawicielami duszpasterzy osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnych w Kościele.

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży / Kraków

Tags:
Krakówmodlitwamolestowanie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail