Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 31/01/2023 |
Aleteia logo
Uncategorized
separateurCreated with Sketch.

Znany raper patronem kościoła? Żart internautów trafił do gminnego kalendarza

KOŚCIÓŁ BEDOESA

Zrzut ekranu z Google Maps | Karol Makurat/REPORTER

Karol Wojteczek - 07.01.22

Fani bydgoskiego rapera Bedoesa, którzy dla żartu zmienili w mapach Google'a wezwanie kościoła w Łąkiem, nie spodziewali się raczej, jakim echem odbije się ich „wyczyn”.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Konsekrowany w 1998 r. kościół w Łąkiem (woj. wielkopolskie na pograniczu z pomorskim) nosi oczywiście wezwanie Miłosierdzia Bożego. Przez pewien czas jednak, wskutek żartu internautów, w mapach Google’a widniał on jako kościół pw. Bedoesa SBM. Bedoes, a właściwie Borys Przybylski, to znany bydgoski raper młodego pokolenia, a SBM – to skrót wytwórni SB Maffija wydającej jego płyty.

Cała sprawa przeszłaby zapewne bez większego echa, gdyby… na dowcip fanów muzyka nie nabrali się twórcy gminnego kalendarza „Gmina Lipka dawniej i dziś”. Jak to możliwe? Błąd pojawił się w kalendarzu na październikowej stronie.Agencja, która go tworzyła, padła ofiarą „fejka”. (…) Właśnie danymi z map Google’a posługiwali się twórcy publikacji – tłumaczyła w rozmowie z TVN24 Julita Milczyńska z działu promocji i rozwoju Urzędu Gminy Lipka.

Tymczasem „nowy” patron kościoła w Łąkiem zniknął już z Google Maps. Wciąż jednak po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „Kościół Bedoesa” na pierwszym miejscu wyświetla się link do informacji o północnowielkopolskiej świątyni.

Remiza, która stała się kościołem

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Łąkiem przynależy do parafii św. Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce. Szczególną uwagę przykuwać może nietypowy budynek świątyni, dzielący boczne ściany z sąsiednimi zabudowaniami – sklepem i dawną siedzibą poczty. Niezwykłe położenie obiektu wynika z jego wcześniejszego przeznaczenia. Do 1997 r. mieściła się w nim wiejska remiza.

Wtedy to gmina Lipka za symboliczną złotówkę przekazała zaniedbaną salę na rzecz parafii św. Marcina, która, dokonawszy remontu, otworzyła w niej kościół filialny. Powstał ołtarz, nowa posadzka, odnowiono ściany wewnętrzne i zewnętrzne. W prezbiterium stanął krzyż wykonany przez Pawła Dudę ze Starej Wiśniewki. Poza tym wyłożono je białym marmurem, a na ścianach powieszono zakupione w Częstochowie obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Jezusa Miłosiernego – informuje portal zlotowskie.pl.

Tags:
humormuzykapolski kościół
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!