Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Pierścień z wizerunkiem Dobrego Pasterza znaleziony na dnie morza. Ma 1700 lat!

BON PASTEUR

© AHMAD GHARABLI / AFP

Caroline Becker - 07.01.22

W ostatnim tygodniu grudnia w Izraelu pokazano setki obiektów archeologicznych. Zostały odkryte w ostatnich miesiącach podczas prac na Morzu Śródziemnym. Wśród nich jest liczący 1700 lat złoty pierścień z wygrawerowanym Dobrym Pasterzem, alegorią Jezusa Chrystusa.

Izraelscy archeolodzy dokonali w ostatnich miesiącach rzadkiego i wyjątkowego odkrycia. Podczas wykopalisk w Cezarei, między Tel Awiwem a Hajfą, gdzie około 1700 lat temu zatonęły dwa statki, badacze znaleźli wiele różnych artefaktów. Wśród nich był ośmiokątny, złoty pierścień ozdobiony zielonym kamieniem szlachetnym.

Niezwykłe odkrycie na dnie morza

Jednak najbardziej niesamowitą częścią odkrytego pierścienia jest wyryty na kamieniu wizerunek. Przedstawia młodego pasterza w tunice niosącego na ramieniu barana lub owcę. Ikonografia pierścienia nie pozostawia wątpliwości. To przedstawienie Jezusa Chrystusa jako Dobrego Pasterza!

Helena Sokolov, kuratorka odpowiedzialna za prace w Israel Antiquities Authoritypotwierdza, że ​​to wizerunek Dobrego Pasterza. Obraz jest rzadką ikonografią dla pierścionka, ale był szeroko rozpowszechniony we wczesnych wiekach chrześcijaństwa.

Wystarczy wspomnieć choćby katakumby Pryscylli w Rzymie, gdzie zachowano jeden z najstarszych wizerunków Chrystusa przedstawianego jako Dobrego Pasterza.

Dobry Pasterz, alegoria Chrystusa

Ze względu na niewielki rozmiar odkryty klejnot z pewnością należał do kobiety. Jego znalezienie u wybrzeży Cezarei nie jest zaskakujące. Miasto było lokalną stolicą Cesarstwa Rzymskiego w III wieku. W tym okresie chrześcijaństwo bardzo się rozwijało, „zwłaszcza w mieszanych miastach, takich jak Cezarea”, jak tłumaczyła kuratorka.

Tytuł nadany Chrystusowi, „Dobry Pasterz”, nawiązuje do słów Chrystusa z Ewangelii Jana (J 10,11):

Ja jestem Dobrym Pasterzem, który życie swoje oddaje za swoje owce. 

Przypomina o tym także Psalm 23:

Pan jest moim pasterzem; nie brak mi niczego. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach…

W czasach, gdy chrześcijanie byli surowo prześladowani, alegorie pozwalały apostołom rozpoznać siebie i świadczyć o wierze, zachowując przy tym dyskrecję. Rzymianie używali wizerunku Dobrego Pasterza w swoich obrzędach pogrzebowych, dekorując w ten sposób na przykład groby. Ten sielankowy obraz symbolizował życie pozagrobowe wypełnione spokojem.

Dobry Pasterz, fresk, katakumby Kaliksta
Czytaj także:Jak wyglądał Jezus?

Tags:
archeologiaizrael
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail