Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Ilu Jezusów jest na świecie? Jak wygląda popularność imienia „Jezus” w różnych kręgach kulturowych?

IMIĘ JEZUS

NS Natural Queen | Shutterstock

Karol Wojteczek - 03.01.22

Imię "Jezus" z pewnością jest imieniem wyjątkowym. I choć polskie prawo nie zabrania nadawania go dzieciom, w jakimś sensie traktujemy je jako "zastrzeżone". Są jednak kręgi kulturowe, w których imię to cieszy się ogromną popularnością.

Statystyki dot. popularności imienia „Jezus” w różnych zakątkach globu zebrał w 2014 r. zajmujący się genealogią serwis Forebears. Na podawane przez niego dane należy spoglądać rzecz jasna z pewnym dystansem. Od ich zebrania minęło przeszło 7 lat (akurat wówczas imię „Jezus” przeżywało chwilową eksplozję popularności w USA), a też statystyki dla poszczególnych krajów różnią się wiarygodnością. Niemniej, dzięki stworzonemu przez Forebears zestawieniu, nakreślić możemy pewne ogólne tendencje co do jego powszechności. Podkreślić też trzeba, że podawane niżej statystyki dot. jedynie formy podstawowej imienia „Jezus”. Wiele języków wykształciło na jego rdzeniu imiona zbliżone brzmieniowo.

Nie będzie pewnie dla nikogo zdziwieniem, jeśli napiszę, że największą popularnością imię „Jezus” cieszy się w krajach hiszpańskojęzycznych. Swoją drogą nie jest to jedyne „święte” imię chętnie nadawane w tym kręgu kulturowym. Dużą popularnością wśród mężczyzn cieszy się tam bowiem również imię „Angel”, czyli „Anioł”. Wśród kobiet zaś można spotkać takie, z których dowodów osobistych wyczytalibyśmy „Inmaculada” („Niepokalana”), „Asuncion” („Wniebowzięcie”), „Rosario” („Różaniec”) czy „Belem” („Betlejem”). A to tylko kilka najbardziej oczywistych spośród co najmniej kilkudziesięciu imion o tak bezpośredniej nowotestamentalnej etymologii.

Wróćmy jednak do Jezusa (tak w tekście, jak i w życiu). Absolutnie rekordowa liczba Jezusów (jakkolwiek to brzmi) żyje rzecz jasna w Meksyku. Według serwisu Forebears w 2014 r. było ich tam 1 407 361. Imię „Jezus” było w tym kraju szóstym pod względem popularności i nosił je co osiemdziesiąty ósmy mieszkaniec kraju (wliczając kobiety). Większe „zagęszczenie” Jezusów występuje jedynie w drugiej w rankingu liczb bezwzględnych Wenezueli (odpowiednio 416 945 i 1:72).

W pierwszej dziesiątce krajów o największej liczbie osób o imieniu „Jezus” znalazło się łącznie osiem państw hiszpańskojęzycznych: Meksyk, Wenezuela, Hiszpania, Kolumbia, Filipiny, Peru, Kuba i Argentyna. Stawkę uzupełniają pokrewna im kulturowo Brazylia oraz Stany Zjednoczone, gdzie jednak imię to nadawane jest głównie w diasporze latynoamerykańskiej. Poza krajami tymi, jako państwa, w których imię „Jezus” cieszy się ponadnormatywną popularnością wymienić warto afrykańskie Angolę, Mozambik i Kongo. Łącznie, jak podaje Forebears, w 2014 r. żyło na świecie 3 782 165 osób dzielących imię z naszym Zbawicielem. W Polsce miałoby, według tego samego źródła, być ich 848. Dane te kontrastują jednak mocno ze statystykami opartymi na bazie numerów PESEL, zgodnie z którymi w Polsce „Jezusów” jest zaledwie 7.

Warto też na zakończenie dodać, iż nie wszędzie „Jezus” traktowane jest jako imię wyłącznie męskie. We wspomnianej już Angoli aż 72% osób o tym imieniu to kobiety. Podobna tendencja zauważalna jest w niektórych krajach muzułmańskich (Afganistan, Pakistan, Egipt). W kręgu hiszpańskojęzycznym zaś żeńskie imię „Jezus” (zarówno jako „Jesus” jak i „Jesusa”) nadawane jest często jako część dwuczłonowego „Maria Jesus„, łącząc w sobie wezwania do Chrystusa i Matki Bożej.

Tags:
imięJezus Chrystus
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail