Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Jezusek o twarzy azjatyckiego bobasa? Tak wygląda Boże Dzieciątko oczami innych kultur [galeria]

DZIECIĄTKO W INNYCH KULTURACH

fot. Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała - 29.12.21

Czy najsłynniejsza rodzina świata zawsze wygląda tak samo? I czy zawsze mieszka w drewnianej szopie pokrytej słomą? Zaglądamy między innymi do Zambii, Filipin i Wenezueli.

Znamy twarze Świętej Rodziny. Maryję o zarumienionych policzkach, Józefa z brodą przetykaną siwizną i Dzieciątko Jezus – bielutkie, niebieskookie, z jasnymi loczkami nad czołem.

Ale czy najsłynniejsza rodzina świata zawsze wygląda tak samo? I czy zawsze mieszka w drewnianej szopie pokrytej słomą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zaglądamy do wielkiej kolekcji szopek, która w latach 2008-2009 powstała w Starej Wsi.

Kolekcja szopek w Starej Wsi

W Starej Wsi, w domu generalnym sióstr służebniczek, jest pokaźna kolekcja bożonarodzeniowych szopek. W kilku salach ustawiono szklane gabloty, a w nich wyeksponowano figurki Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, ze wszystkich kontynentów.

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej prowadzi placówki misyjne niemal w każdym zakątku świata. W samej Zambii siostry założyły aż dwadzieścia pięć ośrodków. Pracują też w Ameryce Południowej, w Azji i w wielu krajach Europy. Stąd możliwość zgromadzenia kolekcji szopek z tak wielu miejsc, kulturowo odmiennych od naszych, europejskich wyobrażeń.

Lokalni artyści z Urugwaju, Zambii, wykonali szopki – betlejemski, pierwszy adres Jezusa, Maryi i Józefa – nie tylko zgodnie z własnymi wyobrażeniami, ale przede wszystkim czerpiąc z własnej kultury, artystycznych reguł i surowców, włączając w projekty elementy folkloru swoich krajów.

Galeria przedstawień Dzieciątka Jezus i Świętej Rodziny:

Tags:
Jezus ChrystusMaryjaśw. JózefŚwięta Rodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail