Na zagrożenia dla obecności chrześcijan w Jerozolimie ze strony radykalnych grup zwrócili uwagę w specjalnym wspólnym oświadczeniu patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie.
Poniżej publikujemy oświadczenie dot. sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej:
W całej Ziemi Świętej chrześcijanie stali się celem częstych i długotrwałych ataków ze strony skrajnych grup radykalnych. Od 2012 roku miały miejsce niezliczone incydenty napaści fizycznych i werbalnych na księży i inne osoby duchowne, ataków na kościoły chrześcijańskie, regularnych dewastacji i profanacji miejsc świętych oraz ciągłe zastraszanie miejscowych chrześcijan, którzy chcą się jedynie swobodnie modlić i prowadzić swoje codzienne życie. Te taktyki są stosowane przez radykalne grupy w ramach systematycznej próby wyparcia wspólnoty chrześcijańskiej z Jerozolimy i innych części Ziemi Świętej.
Z wdzięcznością przyjmujemy deklarowane zobowiązanie rządu izraelskiego do zapewnienia chrześcijanom w Ziemi Świętej bezpiecznego domu oraz do zachowania wspólnoty chrześcijańskiej jako integralnej części mozaiki wspólnoty lokalnej. Jako dowód tego zaangażowania widzimy ułatwianie przez rząd wizyt milionom pielgrzymów chrześcijańskich w miejscach świętych Ziemi Świętej. Wielki niepokój budzą zatem sytuacje, gdy to zobowiązanie ogólnokrajowe jest niweczone przez nieskuteczność lokalnych polityków, urzędników i organów ścigania w ukrócaniu działalności radykalnych grup (…).
Zasada, że należy chronić duchowy i kulturowy charakter odrębnych historycznych dzielnic Jerozolimy jest już uznawana w prawie izraelskim w odniesieniu do dzielnicy żydowskiej. Jednak radykalne grupy nadal nabywają strategiczne nieruchomości w dzielnicy chrześcijańskiej (…), często używając podstępnych metod i taktyk zastraszania, aby eksmitować mieszkańców z ich domów, dramatycznie zmniejszając obecność chrześcijan i zakłócając historyczne trasy pielgrzymkowe pomiędzy Betlejem a Jerozolimą.
Pielgrzymowanie (…), oprócz tego, że jest prawem wszystkich chrześcijan na całym świecie, przynosi ogromne korzyści dla gospodarki i społeczeństwa Izraela. W niedawnym raporcie Uniwersytetu w Birmingham podkreślono, że chrześcijańskie pielgrzymki i turystyka przynoszą izraelskiej gospodarce 3 miliardy dolarów. Lokalna wspólnota chrześcijańska, choć niewielka i coraz mniej liczna, zapewnia nieproporcjonalnie dużo usług edukacyjnych, zdrowotnych i humanitarnych dla społeczeństwa Izraela, Palestyny i Jordanii.
Zgodnie z deklarowanym zobowiązaniem do ochrony wolności religijnej przez lokalne władze polityczne Izraela, Palestyny i Jordanii, zwracamy się o pilny dialog z nami, przywódcami Kościoła, aby:
- Stawić czoła wyzwaniom, jakie radykalne grupy w Jerozolimie stawiają zarówno wspólnocie chrześcijańskiej, jak i praworządności, tak aby żaden obywatel ani żadna instytucja nie musiała żyć pod groźbą przemocy lub zastraszania.
- Rozpocząć dialog na temat utworzenia specjalnej strefy kultury i dziedzictwa chrześcijańskiego w celu ochrony integralności dzielnicy chrześcijańskiejna Starym Mieście w Jerozolimie i zapewnienia, że jej wyjątkowy charakter i dziedzictwo zostaną zachowane dla dobra wspólnoty lokalnej, naszego życia narodowego i całego świata.
Patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie
Jerozolima, 13 grudnia 2021 r.