Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Na całym ciele miała ślady krwi”. Piotrkowskie okno życia przyjęło nowo narodzoną dziewczynkę

Okno-Zycia-17122021.jpg

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Tomasz Kopytowski / Caritas - 17.12.21

W piątek, 17 grudnia o godz. 2.10 w domu sióstr salezjanek w Piotrkowie Trybunalskim rozległ się dzwonek informujący o otwarciu okna życia. Siostry natychmiast pobiegły, by sprawdzić przyczynę alarmu.

Znalazłyśmy zawiniątko w kocu. Okazało się, że w środku jest nowo narodzone dziecko – dziewczynka – relacjonuje s. Anna Siara CMW, przełożona domu, przy którym znajduje się okno życia. Musiała urodzić się chwilę wcześniej, bo pępowina była świeża, a na całym ciele były ślady krwi. Ochrzciłyśmy ją „z wody”, nadając jej imię Anna – dodaje zakonnica.

Salezjanki zawinęły dziecko w koc termiczny i w drugi – wełniany. Siostry natychmiast powiadomiły również pogotowie ratunkowe i policję. Lekarz ocenił stan dziewczynki na dobry, niemniej medycy zabrali ją do szpitala w celu przeprowadzenia pełnych badań. Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół.

Odnaleziona dziś Ania to już piąte dziecko w historii piotrkowskiego okna życia i pierwsza pozostawiona w nim dziewczynka. Ostatni chłopiec pojawił się w oknie w październiku 2016 r. W styczniu 2013 r. głośna była zaś historia 1,5-rocznego pozostawionego w nim chłopca, który wcześniej został porwany. Kilka miesięcy po otwarciu okna (we wrześniu 2009 r.), w odstępie miesiąca siostry salezjanki odnalazły w nim dwóch pierwszych chłopców.

Jak działa okno życia?

Okno życia to miejsce, w którym rodzic może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają tam przez cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Każde okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Po otwarciu uruchamia zaś alarm w domu, przy którym się znajduje. Pozostawione w oknie życia dziecko natychmiast otrzymuje pomoc.

Zgodnie z procedurą przy każdym pozostawionym dziecku powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, który wyraża zgodę na uruchomienie procedury adopcji. Proces ten trwa kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję.

Ile dzieci uratowano w archidiecezji łódzkiej?

Caritas archidiecezji łódzkiej utworzyło trzy okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz nich w Łodzi działa również okno przy Centrum Medycznym im. L. Rydygiera. Dzięki funkcjonującym w tej archidiecezji oknom uratowano życie 15 dzieci.

Pierwsze w Polsce okno życia powstało 19 marca 2006 r. w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje niemal 70 okien w 65 miejscowościach. 90% z nich prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w polskich oknach życia pozostawiono ponad 150 niemowląt, z czego 118 w oknach Caritas.

Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka, mogą uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym pod numerem: 607 161 580.

Tags:
dzieciokno życiazakonnica
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail