Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Gdzie szukać pomocy, gdy czekanie na dziecko się przedłuża?

NIEPŁODNOŚĆ

Prostock-studio | Shutterstock

Joanna Operacz - 16.12.21

A miało być tak prosto – wielka miłość, ślub, potem dziecko… Jednak czas mija, a ciąża ciągle się nie pojawia. Gdzie szukać wsparcia?

To nie jest łatwa sytuacja. Przedłużające się starania o dziecko mogą rodzić frustrację, poczucie pustki, bunt. Ten problem dotyczy, niestety, coraz większej liczby małżeństw.

Nie musicie być z nim sami.

1Duszpasterstwa i stowarzyszenia

Duszpasterstwa małżeństw pragnących potomstwa (duszpasterstwa małżeństw niepłodnych) działają m.in. w Warszawie, Krakowie, Olsztynie, Łodzi, Białymstoku, Żorach, Tarnowie, Bielsku-Białej i Rzeszowie. Ich celem jest modlitwa i wzajemne wspieranie się. Spotkania odbywają się zwykle raz w miesiącu (obecność obojga małżonków nie jest konieczna). Duszpasterstwa organizują też fachowe konferencje, rekolekcje i wyjazdy.

Podobną działalność prowadzi Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara z Krakowa. Najbliższy adwentowy dzień skupienia odbędzie się online 11 grudnia. Można tam skorzystać m.in. z dni skupienia online albo z telefonu zaufania prowadzonego przez stowarzyszenie: 881 206 661.

2Lekarz ginekolog

Pierwsza kwestia przy problemach z zajściem w ciążę to często znalezienie dobrego ginekologa. Kolejny krok – znalezienie takiej osoby, która nie będzie nam proponowała inseminacji ani in vitro. Bazę dobrych lekarzy, którzy akceptują nauczanie Kościoła, można znaleźć tutaj.

Poza tym na stronie oplodnosci.pl można znaleźć wiele konkretnych naukowych informacji oraz linki do interdyscyplinarnych konferencji na temat niepłodności. Godnych zaufania lekarzy można szukać również np. w przychodniach prowadzonych przez zakon bonifratrów.

3Naprotechnologia

Naprotechnologia (Natural Procreative Technology) to system naturalnego monitorowania i wspierania płodności kobiety i mężczyzny. Na stronie Ogólnopolskiego Centrum Troski o Płodność znajduje się mapa Polski z podziałem na województwa, na której można znaleźć instruktorów naprotechnologii.

4Książki

Pomocne mogą być takie książki, jak: Jak nie zwariować podczas starań o dziecko Katarzyny Jarosz; Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku dr Joanny Kwaśniewskiej, Justyny Kuczmierowskiej, Agnieszki Doboszyńskiej; Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa Jean Dimech-Juchniewicz.

5Psychoterapia

W obliczu niepłodności mogą się pojawić różne problemy emocjonalne, czasem również problemy w związku. A przedłużający się stres nie sprzyja płodności. Tak powstaje błędne koło. Może warto wówczas skorzystać z profesjonalnej pomocy? Np. Dominikańska Akademia Rodzinna w Warszawie organizuje warsztaty psychologiczne dla kobiet mających problemy z poczęciem dziecka. Tym tematem zajmuje się także Poradnia Świętej Rodziny – Ośrodek Troski o Płodność w Siedlcach. Psychologa można szukać także np. w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich (oddziały w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu) i poradniach działających przy zakonach i diecezjach.

6Seksuolog

To bardzo przykre, że problemy z poczęciem dziecka bywają tematem niewybrednych żartów na temat waszego życia seksualnego. Ale czasem skorzystanie z profesjonalnego wsparcia seksuologa naprawdę może pomóc – nie tylko kiedy przyczyną braku ciąży są problemy w tej dziedzinie. Kiedy współżycie jest coraz bardziej nastawione na poczęcie dziecka, wasza relacja może na tym ucierpieć. Seksuolodzy przyjmują w wielu poradniach psychologicznych.

7Pielgrzymka

Z pewnością modlicie się o dziecko. Ale może warto pomyśleć również o szczególnym rodzaju modlitwy, jakim jest pielgrzymka? Niektóre sanktuaria są wyjątkowym miejscem modlitwy „o dar potomstwa”, np. sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie, sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie, sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Królowej Mazowsza i Kujaw w Skępem; sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii.

Za szczególnych opiekunów małżeństw starających się o dzieci uważani są także: św. Jan Paweł II, św. Anna, św. Dominik Guzman i św. Rita.

Tags:
pomocpłodnośćseks
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail