Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Trzy znaczenia „marana tha” i najkrótsza modlitwa przygotowująca na Boże Narodzenie

NATIVITY,EMPTY

Shutterstock

Philip Kosloski - 14.12.21

To krótkie sformułowanie mówi więcej niż nam się wydaje. A do tego jest doskonałą modlitwą.

Adwent to czas przygotowania, w którym wspominamy przyjście Chrystusa w dniu Bożego Narodzenia ponad 2000 lat temu, ale także oczekujemy na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

Jedna z najstarszych modlitw odmawianych w tym okresie jest również najkrótsza. Znajduje się ona w Księdze Apokalipsy i należy do ostatnich słów Pisma Świętego: Przyjdź, Panie Jezu! (Ap 22,20).

Marana tha

Wielu uczonych uważa, że ten zwrot w Apokalipsie jest blisko spokrewniony z aramejskim terminem maranatha, który również posiada kilka znaczeń. Biblista Kenneth Bailey rzuca światło na te wielorakie interpretacje.

Jak się często zauważa, to ostatnie słowo można odczytywać jako ‚maran atha’ (nasz Pan przyszedł). Takie tłumaczenie zwraca się do czytelników i potwierdza rzeczywistość w teraźniejszości (On tutaj jest).
Te dwa aramejskie słowa można również podzielić w inny sposób: ‚marana tha’ (Panie nasz, przyjdź!). To prośba skierowana do zmartwychwstałego Pana, to spojrzenie na koniec wszechrzeczy, z błaganiem ‚Proszę, przyjdź!‚.
Innym wariantem tego drugiego tłumaczenia jest odczytanie wychodzące w przyszłość – „Nasz Pan nadchodzi”. Wówczas jest to raczej stwierdzenie faktu niż prośba, i nie Jezus jest jej adresatem. Wszystkie trzy opcje są językowo możliwe.

Słowo to znajduje się w różnych źródłach we wczesnym Kościele i powszechnie uważa się, że pochodzi ze starożytnej liturgii.

Z powyższych względów zwrot Przyjdź, Panie Jezu! lub aramejskie maranatha to doskonałe modlitwy na Adwent. Potwierdzają pierwsze przyjście Pana Jezusa w Boże Narodzenie, są prośbą o Jego powtórne przyjście na końcu czasów i przypominają nam wszystkim, abyśmy przygotowali nasze serca na przyjście Pana w naszym własnym życiu.

Przyjdź, Panie Jezu!

Tags:
adwentJezus Chrystusmodlitwa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail