Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Co to znaczy, że Pan Jezus przychodzi trzykrotnie?

MAGI

El Greco | Public Domain

Philip Kosloski - 11.12.21

W Adwencie Kościół upamiętnia pierwsze, drugie i trzecie przyjście Pana Jezusa na świat.

Adwent czyli przyjście

Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego adventus, oznaczającego dosłownie „przyjście” lub „nadejście”. Wielu osobom wydaje się, że termin ten odnosi się głównie do pierwszego przyjścia Jezusa na świat – gdyż w Adwencie przygotowujemy się do Bożego Narodzenia. Jednakże Adwent to także wspomnienie o pozostałych dwóch „przyjściach” Jezusa na ziemię.

Św. Bernard z Clairvaux napisał piękne podsumowanie trzech przyjść Chrystusa. Znajduje się ono w czytaniach brewiarzowych przeznaczonych na Adwent:

Wiemy, że Pan przychodzi na ziemię trzykrotnie… Pierwsze przyjście było w ciele i słabości, środkowe w duchu i sile, a ostateczne przyjście odbędzie się w chwale i majestacie.

Trzy przyjścia Jezusa Chrystusa

Upraszczając jeszcze to podsumowanie św. Bernarda, kwestię tę przedstawić możemy następująco:

  1. Pierwsze przyjście – narodziny wBetlejem.
  2. Drugie przyjście – duchowe przyjście w każdym wierzącym.
  3. Trzecie przyjście – Pan Jezus przychodzi ponownie na końcu czasów.

Św. Bernard wyjaśnia dalej współzależność pomiędzy tymi przyjściami Pana Jezusa:

To środkowe przyjście jest drogą, która prowadzi od pierwszego przyjścia do ostatecznego. W pierwszym Chrystus był naszym odkupieniem, w ostatnim objawi się jako nasze życie, a na tej środkowej drodze jest naszym odpoczynkiem i pocieszeniem.

Jeśli myślicie, że wymyślam to, co mówię o środkowym przyjściu, posłuchajcie samego Pana: „Jeśli mnie kto miłuje, będzie zachowywał słowa moje, a Ojciec będzie go miłował i przyjdziemy do niego”.

Tym „środkowym” przyjściem jest wejście Jezusa w nasze życie. Kościół często wyjaśnia, że dzieje się to poprzez sakramenty, w szczególności poprzez chrzest i Eucharystię. Nie jest to przyjście fizyczne, lecz duchowe – Chrystus przychodzi, aby zamieszkać w duszy człowieka.

Co roku w Adwencie jesteśmy wezwani do przygotowania się na wszystkie trzy przyjścia Chrystusa, świętując Jego narodziny. Ale także przygotowując nasze serce na przyjęcie Go teraz i na końcu czasów.

Tags:
adwentJezus Chrystus
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail