Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Sagrada Familia ukoronowana. Bazylika doczekała się maryjnej gwiazdy na wieży [GALERIA]

SAGRADA FAMILIA, GWIAZDA

PAU BARRENA/AFP/East News

Karol Wojteczek - 30.11.21

Dwunastoramienna, podświetlana gwiazda, otoczona wieńcem z 12 mniejszych gwiazd, nawiązuje do apokaliptycznego przedstawienia Maryi. Instalacja rozbłysnąć ma w środę, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Umieszczona na wieży Sagrada Familia gwiazda ma 7,5 metra średnicy i waży 5,5 tony. Wykonano ją ze stali i teksturowanego szkła. Całość konstrukcji i oświetlenia ma zachować odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wskazówki na temat wyglądu gwiazdy pozostawił sam twórca projektu bazyliki, Antonio Gaudi.

Wraz z nią w dzień Niepokolanego Poczęcia rozbłyśnie również 800 okien na świątynnej wieży. Biały i błękitny kolor światła symbolizować będą płaszcz Matki Bożej. Uruchomienie pełnej rozmachu iluminacji planowane jest na godz. 19.40 i poprzedzone zostanie uroczystą mszą świętą. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie tutaj. Następnie światło z gwiazdy towarzyszyć ma mieszkańcom Barcelony już każdego wieczora, przypominając o opiece Matki Bożej nad miastem.

Maryjnym obchodom towarzyszyć będą także występy artystyczne, dokumentująca przebieg prac wystawa oraz spotkanie z aktualnie kierującym budową Sagrada Familia, Jordim Faulím. Bilety na wydarzenie rozeszły się wkrótce po udostępnieniu ich w sprzedaży.

Kiedy zostanie ukończona bazylika Sagrada Familia?

Budowa Sagrada Familia trwa już 139 lat. W 2010 r. ukończoną w 70% bazylikępoświęcił Benedykt XVI. Dopiero jednak w zeszłym roku uzyskano formalną zgodę na jej budowę. Zakończenie prac przewidywane było na rok2026 – rok stulecia śmierci Antonia Gaudiego. Z powodu trwającej pandemii oraz protestów mieszkańców przeciw wyburzeniu trzech sąsiednich budynków, termin ten coraz częściej poddaje się jednak w wątpliwość.

Z 16 wieżami i 172 m wysokości Sagrada Familia stać się ma najwyższą świątynią w Europie. Przed wybuchem pandemii bazylikę odwiedzało 60 tys. turystów i wiernych dziennie.

Pochowany w krypcie świątyni Antonio Gaudi poświęcił swemu opus magnum 43 lata życia. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Pytany, jak długo potrwa wznoszenie świątyni, artysta odpowiadać zwykł: „Mojemu klientowi się nie spieszy„.

Tags:
bazylikaHiszpaniaMaryja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail