Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Uncategorized
separateurCreated with Sketch.

Minister zdrowia: Niższe limity wiernych w kościołach. Ale nie dla zaszczepionych

breaking_news.png

Karol Wojteczek - 29.11.21

Zgodnie z nowymi zasadami sanitarnymi, od 1 grudnia limit zapełnienia dla obiektów, w których wynosił 75% zostanie zmniejszony do 50%. Decyzja ma związek z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu SARS-CoV-2 o nazwie omikron.

Zmiany dotyczą gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów i obiektów sportowych – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. W weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób, natomiast w wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi – 250 osób. W siłowniach obowiązywać będzie zasada jednej osoby na 15m2. Nowe ograniczenia nie będą jednak dotyczyć osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Ogłoszony przez resort zdrowia tzw. pakiet alertowy zawiera również obostrzenia dla osób podróżujących za granicę i powracających do kraju. Ministerstwo wydało przede wszystkim zakaz lotów do siedmiu państw – Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA oraz Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały kwarantannę wydłużoną do 14 dni bez możliwości zwolnienia testem. Kwarantannę wydłużono również dla pozostałych podróżnych wracających spoza strefy Schengen. W tym jednak wypadku zaistnieje możliwość zwolnienia z niej po 8 dniach, dzięki negatywnemu wynikowi testu PCR.

Jak poinformował minister zdrowia, wszystkie powyższe regulacje będą obowiązywały od środy, 1 grudnia do piątku 17 grudnia.

Nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron, wykryty w pierwszej połowie listopada w Botswanie, pojawił się w poniedziałek kolejnych europejskich krajach, m.in. w Portugalii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że omikron stwarza „bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach”.

Tags:
koronawiruspandemiapolski kościółzdrowie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail