Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii działa już rok. Jakie są pierwsze efekty jej prac?

shutterstock_676425724

Shutterstock

Państwowa Komisja ds. Pedofilii - 28.11.21

W ciągu roku swojego funkcjonowania Państwowa Komisja ds. Pedofilii przyjęła 526 zgłoszeń. Pracę nad 182 z nich zostały już zakończone. Jakiego typu sprawy pojawiały się w ciągu tego roku najczęściej? Szczegóły poniżej.

W ciągu pierwszego roku swojego funkcjonowania Państwowa Komisja ds. Pedofilii odebrała 524 telefony ze zgłoszeniami dot. wykorzystywania seksualnego. 59 pokrzywdzonych osób przedstawiło swoje historie osobiście. Jakie są szczegółowe efekty jej prac?

W ramach prac edukacyjno-prewencyjnych Komisja przebadała też akta większości (ok. 2500) spraw karnych zakończonych w latach 2017-2020. 26 lipca 2021 r. opublikowała zaś pierwszy raport podsumowujący. Zawiera on rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów. Ich zakres dotyczy: zmian systemowych i proceduralnych, działań profilaktycznych, jakości opieki specjalistycznej oraz postępowania w stosunku do sprawców. Urząd rozpoczął również współpracę z organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami państwowymi.

Jakie sprawy badała Państwowa Komisja ds. Pedofilii?

Zgłoszenia do Państwowej Komisji dotyczyły przede wszystkim następujących rodzajów spraw:

  • rodzinnych – 165, w tym 82 okołorozwodowych,
  • osób duchownych – 134,
  • spraw, w których czyn popełniono za pośrednictwem internetu – 66.

67 spraw Komisja podjęła z urzędu, na podstawie informacji z przestrzeni publicznej, w tym mediów lub analizy akt sądowych. Wśród 526 zgłoszonych spraw 83 dotyczą czynów, w których nastąpiło przedawnienie.

Jakie działania pomocowe realizuje urząd?

Działania Państwowej Komisji w obszarze pomocy osobom pokrzywdzonym dotyczą w szczególności:

  • monitorowania i analizy postępowań przygotowawczych (Poprzez wskazywanie prokuraturze nieprawidłowości w postępowaniach zakończonych decyzją o odmowie wszczęcia lub umorzeniu, co umożliwia podejmowanie ich na nowo. Także poprzez uzupełnianie materiału dowodowego.);
  • weryfikacji decyzji kończących postępowania przygotowawcze (Poprzez kierowanie wniosków do prokuratury o udostępnienie akt postępowań przygotowawczych. Często skutkuje to kontrolą przez prokuratury nadrzędne zasadności decyzji kończących te postępowania);
  • bezpośredniego wsparcia ofiar w postępowaniach karnych (Komisja działa na prawach oskarżyciela posiłkowego i może m.in. zadawać pytania, zgłaszać wnioski dowodowe, odwoływać się od wyroku);
  • składania wniosków o kasację do Sądu Najwyższego (Wnioski dotyczą dwóch przypadków wyroków wydanych w trybie uproszczonym. W ocenie Państwowej Komisji sprawy o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności powinny być zawsze rozpatrywane w ramach pełnego procesu).

Z całością sprawozdania rocznego z prac Komisji zapoznać się można tutaj.

Tags:
molestowanie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail