Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe o. Maksymiliana Adama Świerżewskiego OFMConv

MAKSYMILIAN ADAM ŚWIERŻEWSKI

Franciszkanie Konwentualni | Facebook

Karol Wojteczek - 18.11.21

Dziś (18.11) wieczorem w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach, od godz. 18.30 trwać będzie czuwanie przy tragicznie zmarłym franciszkaninie.

Prowadzona do godz. 22.00 modlitwa w parafialnej kaplicy rozpocznie trzydniowe uroczystości pogrzebowe o. Maksymiliana Adama Świerżewskiego OFMConv. Duchowny zmarł w siedleckim szpitalu w nocy z 11 na 12 listopada, gdzie trafił w wyniku pobicia. Sprawców napaści w dalszym ciągu poszukuje policja.

Jutro (19.11) o godz. 19.00 w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach sprawowana będzie msza św. żałobna z udziałem miejscowego ordynariusza, bpa Kazimierza Gurdy, bpa pomocniczego Grzegorza Suchodolskiego oraz o. Grzegorza Marii Bartosika – prowincjała zakonu franciszkanów. Nabożeństwo transmitowane będzie przez Katolickie Radio Podlasie oraz na kanale YouTube FaroTV.

Pochówek o. Świerżewskiego odbędzie się zaś w sobotę, 20 listopada, o godz. 11.00, w jego rodzinnej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie. Eucharystii przewodniczyć będzie ordynariusz łomżyński bp Janusz Stepnowski. Po mszy św. ciało duchownego spocznie na miejscowym cmentarzu.

35-letni o. Maksymilian Adam Świerżewski był franciszkaninem od 16 lat, od 9 lat posiadał również święcenia kapłańskie. W trakcie swojej posługi był m.in. misjonarzem na Białorusi. W swojej ostatniej parafii (pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach) opiekował się ministrantami i wspólnotą Domowego Kościoła.

O. Świerżewskiego pobili nieznani sprawcy w siedleckim parku Aleksandria, 11 listopada w godzinach wieczornych. Duchowny często tamtędy spacerował, oddając się modlitwie różańcowej. Mimo udzielenia pomocy medycznej, wezwanej przez przechodniów, franciszkanin zmarł po kilku godzinach w szpitalu. Policja prosi świadków zdarzenia i osoby posiadające informacje w tej sprawie o kontakt pod numerem 112.

Tags:
franciszkaniepogrzebprzemoc
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail