Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/09/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Ten posąg doczekał się wielu replik. A wziął się z wielkiej miłości do zmarłej żony!

ang2

ma.paoladaud

Maria Paola Daud - 15.11.21

Anioł smutku składa na grobie kwiaty, a serce pęka mu z bólu. Pogrążony w żalu osuwa się na ołtarz i zakrywa bezwładnymi skrzydłami.

Prawdopodobnie wielu z nas miało okazję zobaczyć tę popularną i jakże sugestywną rzeźbę anioła, wprost urzekającą swoim pięknem.

la suite aprés cette publicité

Jest ona ostatnim dziełem rzeźbiarza, prawnika, pisarza i poety Williama Wetmore Story’ego. Znajduje się na cmentarzu protestanckim w Rzymie, niedaleko Piramidy Cestiusza. Spoczywają na nim wybitni artyści, między innymi poeci Percy Shelley, John Keats, bądź też rosyjski malarz Aleksandr Ivanov.

la suite aprés cette publicité

Wielka miłość Williama i Emelyn

William Story zadedykował tę niezwykłą rzeźbę zmarłej żonie. Przygnieciony bólem po stracie swojej towarzyszki i muzy, sam odszedł z tego świata kilka miesięcy później. Pochowano go u boku Emelyn oraz ich syna Josepha, który umarł w Rzymie w wieku zaledwie sześciu lat.

la suite aprés cette publicité

Para miała troje innych dzieci – wszystkie poszły w artystyczne ślady ojca. Thomas Waldo Story został rzeźbiarzem, Julian Russell Story zasłynął jako portrecista, tymczasem Edith Marion, markiza Peruzzi de Medici, była pisarką.

la suite aprés cette publicité

Anioł smutku składa na grobie kwiaty, a serce pęka mu z bólu. Pogrążony w żalu osuwa się na ołtarz i zakrywa bezwładnymi skrzydłami.

Anioł smutku

Ten posąg, symbolizujący miłość Williama Story do żony, doczekał się kilku replik. Jedna z nich powstała w 1901 roku w Palo Alto (Kalifornia) na cześć Henry’ego Latrhopa, brata Jane Stanford, współzałożycielki Uniwersytetu Stanforda.

Inne kopie rozsiane są po cmentarzach na całym świecie: w Nowym Jorku, w stanie Maryland i w Kalifornii, w Vancouver (Kanada), w stolicy Kostaryki – San José czy w kubańskim mieście Santiago de Cuba.

la suite aprés cette publicité

Ponadto w kulturze popularnej wizerunek anioła smutku wykorzystały na okładkach swoich płyt zespoły muzyczne takie jak: Odes Of Ecstasy, Evanescence, Nightwish czy Anabantha.

la suite aprés cette publicité
Tags:
aniołmiłość
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail