Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Miłość mimo tragedii. Ich zdjęcie wygrało w prestiżowym konkursie

SIENA INTERNATIONAL PHOTO AWARDS 2021

fot. Mehmet Aslan

Anna Gębalska-Berekets - 31.10.21

Pięcioletni syryjski chłopiec urodził się bez kończyn. Widzimy, jak uśmiecha się do swojego ojca, który stracił nogę podczas wybuchu na targu w Syrii. Zdjęcie, wykonane przez tureckiego fotografa Mehmeta Aslana, zdobyło nagrodę na Siena International Photo Awards 2021.

Siena International Photo Awards 2021 to jeden z prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych, który już od 6 lat przyciąga profesjonalistów i amatorów fotografii z całego świata. Po raz pierwszy nagrody zostały przyznane w 2015 roku. Wystarczył zaledwie rok, aby konkurs stał się jedną z najbardziej oczekiwanych imprez dla wielbicieli zdjęć. Pokazuje też, że fotografom nie brakuje kreatywności, spostrzegawczości i talentu, aby uchwycić momenty, które poruszą serca milionów ludzi.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodę zdobyło zdjęcie tureckiego fotografa, przedstawiające niezwykłą relację rodzica i dziecka. Obaj uśmiechają się do siebie i można byłoby powiedzieć, że jest to fotografia, na której uchwycono szczęście. Wokół jednak jest też spirala nienawiści, przemocy i rozlewu krwi, w tle tragedia wojny, która trwa już 10 lat. „Chcieliśmy zwrócić uwagę na sytuację konfliktu” – tłumaczy Mehmet Aslan, autor zwycięskiego zdjęcia.

Ojciec i syn pod wojennym ostrzałem

Munzil al-Nazzal został ranny w zamachu bombowym na jednym z targów w Idlib. Robił w tym czasie zakupy. W wyniku tego zdarzenia stracił prawą nogę. Na fotografii widzimy, jak trzyma swojego syna, który urodził się bez rąk i nóg. Ojciec opiera jedną z kończyn o kulę, a dziecko uśmiecha się do niego.

Chłopiec urodził się z rzadką wrodzoną wadą zwaną tetra-amelia, która charakteryzuje się brakiem wszystkich czterech kończyn. To skutek leków, które jego mama dostawała po ataku gazem bojowym w trakcie walk w regionie Idlib. Kobieta była wówczas w ciąży, wkrótce potem urodził się Mustafa.

Wojna domowa w kraju zmusiła całą rodzinę do ucieczki do Turcji. Munzila nie martwi jednak utrata nogi, ale przyszłość jego pięcioletniego synka. Mustafa potrzebuje stałego leczenia i specjalnych elektronicznych protez, które nie są jeszcze dostępne w Turcji. „Przysięgam, odwiedziłem każdy szpital, każde miasto w Turcji, ale nic nie uzyskałem” – opowiada al-Nazzal dziennikarzom „Washington Post”.

SIENA INTERNATIONAL PHOTO AWARDS 2021

„Trudy życia”

Fotograf, który wykonał zdjęcie, spotkał całą rodzinę w południowej Turcji, niedaleko granicy z Syrią. Uciekli ze swojego rodzinnego miasta trzy lata temu.

Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, Idlib jest siedliskiem przemocy, ze względu na fakt, że jest to ostatnia prowincja grup rebeliantów i dżihadystów, która jest atakowana przez siły rządowe i sojuszników. Prowincja Idlib od wielu miesięcy pozostaje głównym frontem syryjskiego konfliktu. To jedno z miejsc, gdzie rodziła się zbrojna opozycja wobec reżimu Baszara al-Asada. Fotografia zatytułowana „Trudy życia” ukazuje dramat całej tej sytuacji, która zdaje się nie mieć końca.

„Oddalibyśmy wszystko, aby dać mu lepsze życie”

„Zdjęcie dotarło do świata” – mówi w rozmowie z ” Washington Post” Zeinab, mama chłopca. I dodaje: „Od lat staramy się, aby nasze głosy zostały usłyszane przez każdego, kto chciałby słuchać, aby w ten sposób pomóc synowi w jego leczeniu. Oddalibyśmy wszystko, aby dać mu lepsze życie”.

Podczas gdy rodzice Mustafy rozmawiali z reporterami dziennika w sklepie, który jest ich domem, pięciolatek uśmiechał się i toczył się po dywanie. To jego ulubiona zabawa. Później czekał, aż jedna z sióstr podniesie go z podłogi i posadzi na kanapie.

„On ma wielką siłę” – podkreśla Aslan, autor fotografii. Mehmet jest wdzięczny za otrzymanie nagrody, zwłaszcza, że do tegorocznego konkursu wpłynęły zgłoszenia ze 163 krajów. 

W rozmowie z SBS News podkreśla, że wojna, jako problem ogólnoświatowy, jest jednym z powodów, dla których zaczął robić zdjęcia. „Sytuacja, w której znalazła się ta konkretna rodzina, bardzo mnie dotknęła” – wyjaśnia turecki fotograf.

Jedno zdjęcie mówi wszystko

Zdjęcie Mehmeta poruszyło z kolei ludzi na całym świecie, dzięki swojemu mocnemu i wzruszającemu przekazowi. Hakan Copur, szef waszyngtońskiego biura Anadolu, napisał na Twitterze: „To jedno zdjęcie mówi wszystko o tym, co wydarzyło się w Syrii”. Przedstawiciele UNICEF-u mają nadzieję, że ten obraz podniesie świadomość tragedii, jakie niosą za sobą działania wojenne, a także obudzi sumienia światowych przywódców.

Według danych przekazanych nam przez dr Monikę Kacprzak, rzecznika prasowego UNICEF Polska, od początku wojny w Syrii zginęło 6409 dzieci, a 5503 zostało rannych. 5737 dzieci zmuszono do wzięcia udziału w walkach. W marcu 2021 roku minęło 10 lat od wybuchu konfliktu zbrojnego w Syrii.

Zobacz inne zwycięskie zdjęcia z konkursu Siena International Photo Awards 2021:

Źródła: washingtonpost.com; infomigrants.net; republicworld.com, tvn24.pl; sbs.com.au

Tags:
syriawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail