Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 25/02/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Czy COP26 wysłucha papieża? Ruch „Laudato si'” zbiera podpisy…

COP26, LAUDATO SI

AP/Associated Press/East News

Laudato si' Movement - 29.10.21

Ruch "Laudato si'", stworzony dla promocji i wdrażania papieskiej encykliki o trosce o wspólny dom, zainicjował przed rozpoczynającym się w niedzielę szczytem COP26 pewną szczególną akcję...

Na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP26), Ruch „Laudato si'” rozpoczął ogólnoświatową kampanię zbierania podpisów. Ma ona na celu nakłonienie uczestników spotkania do przyjęcia modelu integralnej ekologii ludzkiej, proponowanego przez papieża Franciszka.

Petycja, zatytułowana „Zdrowa planeta, zdrowi ludzie”, obiera za punkt wyjścia wpływ pandemii na ludzkość. Jej twórcy przypominają słowa Ojca Świętego: Wiemy, że z kryzysu nie wychodzi się takim samym. Wychodzimy z niego albo lepsi, albo gorsi… Musimy zadbać o to, by nasze środowisko było czystsze, mniej zanieczyszczone i by było chronione. Musimy troszczyć się o przyrodę, aby przyroda mogła troszczyć się o nas.

Propozycja inspirowana przez „Laudato Si'”

Kampanii towarzyszy list skierowany do uczestników szczytu ONZ. Prezentuje on niektóre z postulatów, jakie papież Franciszek wysunął wobec przedstawicieli różnych państw i instytucji międzynarodowych.

Poza propozycjami o charakterze „technicznym”, zależnymi od wiedzy naukowej, dokument ma na celu przedstawienie wizji ekologii pozostającej w służbie człowieka. Wizja ta inspirowana jest Biblią i chrześcijańskimi założeniami, jakie papież Franciszek przedstawił w encyklice Laudato si’.

Wraz z papieżem Franciszkiem modlimy się, aby pan i wszyscy przywódcy polityczni na świecie, którym w tym krytycznym roku powierzono obowiązek podejmowania decyzji ratujących życie, wyprowadzili nas z kryzysu spowodowanego COVID-19 w kierunku sprawiedliwego, wspólnego domu dla całego świata ożywionego i dla przyszłych pokoleń – czytamy w liście, który ruch „Laudato si'” wysłał do przedstawicieli społeczności międzynarodowej.

Mamy okazję jak żadna inna. Naszym obowiązkiem, jako katolików, jest oddawanie głosu najbardziej bezbronnym i orędowanie w ich imieniu. Wesprzyjmy apel papieża Franciszka. Musimy działać już teraz – podkreślają autorzy petycji.

Ruch z papieskim poparciem

Ruch „Laudato si'” powstał w 2015 r. przy wyraźnym poparciu papieża Franciszka. Promuje on projekty edukacyjne w zakresie „troski o wspólny dom„. Troska ta jest też celem opublikowanej wówczas encykliki o tym samym tytule.

Petycja ruchu skierowana jest do wszystkich przywódców politycznych, którzy wezmą udział w Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26). Odbędzie się ona w dniach od 31 października do 12 listopada br. w Glasgow w Szkocji.

Spotkanie pierwotnie miało odbyć się w listopadzie 2020 roku, ale pandemia COVID-19 spowodowała jego przesunięcie.

Petycję popierającą propozycje papieża Franciszka można podpisać pod adresem internetowym: thecatholicpetition.org.

Tags:
dokumenty kościołaekologiapapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail