Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Niech ich brzmienie głosi Ewangelię Życia”. Papież Franciszek poświęcił dzwony „Głos Nienarodzonych”

Voice_of_theUnborn_Bells_photocredit_Justyna-Grzyb-FamilyNewsService.jpg

Justyna Grzyb / Family News Service

Karol Wojteczek - Family News Service - 27.10.21

– Na prośbę Fundacji ŻYCIU TAK poświęciłem dziś dzwony „Głos Nienarodzonych”. Zostaną one przekazane do Ekwadoru i na Ukrainę. Niech będą dla tych narodów i dla wszystkich znakiem mobilizacji do obrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział papież Franciszek w trakcie dzisiejszej audiencji generalnej.

Papież Franciszek był pierwszą osobą, która symbolicznie uderzyła dziś w dzwony „Głos Nienarodzonych”. Niech ich brzmienie głosi światu Ewangelię życia, budzi sumienia i pamięć o nienarodzonych. Polecam Waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie, dane przez Boga, jest święte i nienaruszalne – dodał.

„Głos Nienarodzonych” to inicjatywa, która na celu aktywne przypominanie o potrzebie ochrony ludzkiego życia i jego świętości. Pomysłodawcą jest Fundacja ŻYCIU TAK.

Jak narodził się pomysł dzwonów „Głos Nienarodzonych”?

Pierwszy dzwon „Głos Nienarodzonych” powstał dokładnie rok temu i również pobłogosławił go Ojciec Święty Franciszek. Obecnie dzwon ten pielgrzymuje po Polsce; do tej pory odwiedził ok. 30 miejscowości. Z czasem inicjatywa „Głos Nienarodzonych” nabrała zasięgu międzynarodowego. Dzwony, które trafią do Ekwadoru i na Ukrainę, zostały odlane w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Wykonane w ramach inicjatywy dzwony mają bogatą symbolikę. Na ich zewnętrznych ścianach znajdują się ornamenty w kształcie łańcucha DNA (nawiązujące do kodu genetycznego rodziców) oraz odlewy USG dziecka poczętego. Obok zaś znajdują się wyobrażenia tablic, symbolizujące Dekalog, oraz m.in. słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.W poświęconych dziś dzwonach zostały one przetłumaczone na języki hiszpański i ukraiński.

Na dzwonie zapisane są słowa obrońcy życia, bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”, a także przykazanie Boże: „Nie będziesz zabijał”. Słowa te będą przemawiać w imieniu wszystkich, którzy nie mają prawa głosu – wyjaśnia Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji ŻYCIU TAK.

Dźwięk budzący sumienia

W rozmowie z Family News Service Bogdan Romaniuk wskazuje, że Ukraina i Ekwador same zwróciły się do fundacji o sprowadzenie dla nich dzwonów „Głos Nienarodzonych”. Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski oraz abp Luis Cabrera Herrera z Ekwadoru wystąpili do papieża z prośbą o ich poświęcenie. Ojciec Święty wyraził zgodę. Jeden z dzwonów stacjonować będzie w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, drugi zaś w archidiecezji Guayaquil.

Ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, nie kryje zadowolenia z faktu, że jeden z dzwonów poświęconych przez Ojca Świętego trafi na Ukrainę. Będzie on stał przy kościele, ale zostanie ustawiony na przyczepie. Dzięki temu będzie można zabierać godo różnych miejscowości i parafii. „Głos Nienarodzonych” umieszczony zostanie obok miejsca, w którym w 2001 roku przebywał papież Jan Paweł II– podkreśla ks. Draus.

Dzwon ma też znaczenie sakralne. Będzie ukazywał wielką godność ludzkiego życia. Jego bicie będzie przypominało bicie serca człowieka, również nienarodzonego. „Głos Nienarodzonych” doda odwagi także rodzinomwielodzietnym, których na Ukrainie jest dużo i są otwarte na życie – zaznacza duchowny w rozmowie z Family News Service.

Z pewnością będziemy po latach słyszeć świadectwa osób, które dzięki tej inicjatywie zostały uratowane – podsumowuje ks. Draus.

Bogdan Romaniuk z Fundacji ŻYCIU TAK jest przekonany, że po Ukrainie i Ekwadorze przyjdzie czas na kolejne kraje, które będą zainteresowane inicjatywą. Piętno aborcji, które ma imię ponad 42 mln dzieci rocznie, rozkłada się na poszczególne kraje. Trudno byłoby znaleźć kraj, który jest od niego wolny – podkreśla mężczyzna.

Za: Family News Service

Tags:
aborcjadzieci nienarodzonepapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail