Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Kaplica św. Jana Pawła II na Jasnej Górze poświęcona! [zdjęcia]

KAPLICA JANA PAWŁA II NA JASNEJ GÓRZE

fot. Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Redakcja - 25.10.21

Na Jasnej Górze poświęcona została nowa kaplica św. Jana Pawła II. Jest tu relikwiarz z krwią papieża i jego „Totus Tuus”, pastorał oraz obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży.

Nowa kaplica św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, jak mówią paulini, ma być miejscem żywej modlitwy pielgrzymów, którzy za przyczyną Maryi, wzorem Ojca Świętego, chcą docierać do Boga, aby odkrywać Jego uzdrawiające oblicze.

Kliknij w galerię, by zobaczyć zdjęcia z kaplicy na Jasnej Górze

Kaplica Jana Pawła II na Jasnej Górze

„Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II, zawierzenia Bożej Matce, Maryi” – modlił się podczas mszy św. poprzedzającej poświęcenie kaplicy generał zakonu paulinów.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że mija kolejny papieski październik i wiemy, że dokonująca się zmiana pokoleniowa powoduje to, że Jan Paweł II staje się powoli papieżem z odległej przeszłości.

„To dlatego dzisiaj na Jasnej Górze poświęcamy kaplicę jemu dedykowaną” – wyjaśniał o. generał. Podkreślał, że „nie chodzi o zewnętrzne mury, ale o to, byśmy wraz z nim odkrywali Boga”.

Totus Tuus. Sposób na życie Jana Pawła II

„Papieskie słowa zawierzenia Totus Tuus tak mocno wybrzmiewają tu, przed obliczem Jasnogórskiej Maryi. Te słowa były nie tylko programem całego jego życia, ale był to jego sposób na życie” – mówił o. Chrapkowski.

Przypomniał, że pielgrzymowanie Jana Pawła II na Jasną Górę naznaczone było „wielkimi treściami, które zawsze dotykały rozmaitego zniewolenia: politycznego, moralnego, duchowego, jak i spraw wolności, którą w pełni odzyskujemy tylko w Jezusie Chrystusie”.

Jan Paweł II na Jasnej Górze

„Tu, pod okiem Maryi, naszej Przewodniczki po drogach wolności, odzyskujemy wzrok duszy, odzyskujemy utraconą wewnętrzną wolność, powracamy z ciemności niewiary, naszych ludzkich skrępowań, do wewnętrznego uzdrowienia, przechodzimy z niewoli do wolności, jak mówił św. Jan Paweł II. Niech ta nowa przestrzeń modlitwy, kaplica św. Jana Pawła II, będzie przestrzenią wolności. Miejscem, gdzie odnajdziemy na nowo pełną wolność dzieci Bożych” – mówił generał zakonu paulinów.

Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się pomiędzy Wieczernikiem a Kaplicą sakramentu pokuty. Ta lokalizacja, zdaniem przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego, dobrze wkomponowuje się w to, co św. Jan Paweł II, sześciokrotny jasnogórski pielgrzym, mówił o tym miejscu – że Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz Narodu. Zadaniem każdego sanktuarium, a zwłaszcza tego o zasięgu międzynarodowym, jest tworzenie warunków do nawrócenia i przemiany życia.

„Pragniemy, by to dziedzictwo Jana Pawła II, jego nauczanie, nigdy nie zostało zapomniane bądź pomniejszone” – mówiłjasnogórski przeor. Wyraził ufność, że materialne znaki pozostawione na Jasnej Górze, a związane z osobą Jana Pawła II, przyczynią się do utrwalania tej pamięci i recepcji papieskiego nauczania.

Sakralny charakter kaplicy

Kaplica św. Jana Pawła II ma przede wszystkim charakter sakralny. Jej centrum stanowi więc ołtarz i ambona. Pośrodku umieszczony został relikwiarz z krwią papieża i jego zawołanie „Totus Tuus” – „Cały twój, Maryjo”. Obok jest replika krzyża – pastorału, znaku papieskiej posługi i władzy, który Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r.

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem uśmiechniętego Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński.

Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie wały.

Jasna Góra. Przestrzeń dedykowana Janowi Pawłowi II

„Od dawna szukaliśmy możliwości stworzenia przestrzeni dedykowanej specjalnie Janowi Pawłowi II, wiedząc kim on był i jest dla nas” – powiedział o. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry. Dodał, że realizacja prac, ze względu na ich rozmaitość – od budowlanych, przez oświetleniowe, klimatyzacyjne itd., trwała kilka lat. „Mam nadzieję, że to wszystko, co udało się w tą trudną przestrzeń wprowadzić, godne jest tego miejsca i Ojca Świętego Jana Pawła II” – powiedział o. administrator.

Kaplica powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób. Jej inicjatorem jest o. Marian Waligóra, który w latach 2014–2020 był przeorem Jasnej Góry i zaprosił do współpracy również Węgrów. Pan Dabróka Lászlo, konfrater zakonu paulinów,wraz z rodziną ufundował ołtarz i stacje drogi krzyżowej, wykonane przez węgierskiego artystę rzeźbiarza Vargę Gábora.

„Jan Paweł II jest dla mnie papieżem, który bardzo dotknął mojego życia i życia naszej ojczyzny. Dla Węgrów pozostanie ciągle mocnym znakiem Bożego działania. Jeżeli zaczniemy wprowadzać w życie jego nauczanie, zbliżymy się do Matki Najświętszej i samego Boga” – powiedział pauliński konfrater. Jak zaznaczył, od 15 lat należy do grona przyjaciół Zakonu i chciał pozostać nie tylko w duchowej więzi z paulinami, ale na miarę swoich sił wesprzeć też w inny sposób tę wspólnotę. Wśród ofiarodawców znaleźli się też państwo Anna i Kazimierz Wolscy.

Szlakiem Jana Pawła II na Jasną Górę

Dziesiątki wotów i pamiątek związanych z Janem Pawłem II paulini zgromadzili w muzeach: 600-lecia czy Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony pas sutanny, złoty różaniec i złote serce z napisem Totus Tuus, umieszczone są obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Podążając szlakiem Jana Pawła II do częstochowskiego sanktuarium przybywają setki tysięcy pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale także z różnych krajów świata. Właściwie nie ma zagranicznej grupy, która nie wspominałaby świętego papieża. To też z myślą o nich powstała kaplica, by mogli celebrować msze święte w swoich narodowych językach.

*Źródło: Izabela Tyras, JasnaGóraNews

Tags:
jan paweł IIJasna Góra
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail