Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Anioł stróż dzieci nienarodzonych ma w Polsce swój pomnik. Czy wiesz w jakim mieście?

ANIOL-005.jpg

fot. ks. Wojciech Miszewski

Karol Wojteczek - 15.10.21

„To natchnienie wypłynęło z konfesjonału" – mówi jeden z pomysłodawców rzeźby, ks. Wojciech Miszewski.

Anioł stróż dzieci nienarodzonych doczekał się swojego pomnika w październiku 2016r. Pomysł jego budowy narodził się jednak kilkanaście miesięcy wcześniej. Do ks. Wojciecha Miszewskiego, proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Toruniu, trafiło młode małżeństwo przeżywające żałobę po stracie nienarodzonej córeczki. Ludzie ci pragnęli przeznaczyć otrzymany zasiłek pogrzebowy na rzecz upamiętnienia jej i wszystkich dzieci nienarodzonych.

Sama idea jakiegoś rodzaju upamiętnienia kiełkowała już wtedy w głowie ks. Miszewskiego. To natchnienie płynęło z konfesjonału. Wiele kobiet mówi tam o swoich poronieniach. Skarżą się, że nie mogły odebrać ciała dziecka ze szpitala, że nie mają miejsca, przy którym mogłyby pomodlić się za jego duszę. Oczywiście spotykam w konfesjonale również kobiety, które poddały się aborcji i dopiero po latach zdały sobie sprawę z prawdziwej natury swego czynu – mówi duchowny.

Granitowy posąg powstał według projektu Ewy Miki i Andrzeja Ryczka, a wyrzeźbiony został… w Wietnamie. Do parafii św. Antoniego trafił w dniu, gdy na ulice polskich miast wyszły pierwsze czarne marsze. Nie planowaliśmy tego w ten sposób, ale traktujemy to jako pewien znak – tłumaczy proboszcz.

Co symbolizuje anioł stróż dzieci nienarodzonych, uwieczniony na pomniku?

Ktoś mógłby powiedzieć, że aniołowie stróżowie dzieci nienarodzonych niezbyt się spisali, skoro ich podopieczni nie zdążyli nawet przyjść na świat. Podstawowym zadaniem anioła stróża jest jednak pomoc w doprowadzeniu człowieka do Boga. I z tego zadania aniołowie stróżowie dzieci nienarodzonych wywiązują się, w jakimś sensie, nawet poza kolejnością – tłumaczy ks. proboszcz Miszewski.

Sam pomnik ma zaś stanowić symboliczne miejsce, przy którym rodzice borykający się ze stratą mogą pomodlić się za dusze swoich nienarodzonych dzieci. Regularnie stawiane u stóp granitowego anioła znicze świadczą o tym, że spełnia on swoją rolę.

Ks. Miszewski ma również w planach wykucie obok pomnika tekstu modlitwy do anioła stróża o pomoc w szczęśliwym rozwiązaniu kolejnej ciąży. Póki co obrazki z tą modlitwą rozdawane są rodzinom uczęszczającym na msze do toruńskiej parafii św. Antoniego.

Oprac. na podstawie: „Któż jak Bóg”, 1/2018.

Tags:
aniołdzieci nienarodzone
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail