Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego J.R.R. Tolkien codziennie uczestniczył we mszy świętej?

Tolkien

Shutterstock

Philip Kosloski - 14.10.21

Autor „Władcy pierścieni”, katolik, chętnie przyjmował Komunię Świętą, która w trudnych chwilach umacniała jego wiarę.

J.R.R. Tolkien przeżył jedne z najczarniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Walczył w pierwszej wojnie światowej, doświadczył pandemii hiszpanki, przetrwał okres wielkiego kryzysu i był świadkiem okrucieństw drugiej wojny światowej.

W tym wszystkim wyrobił sobie nawyk codziennego uczestniczenia w mszy świętej.

Tolkien: Codzienna msza św. z synami

Jego typowy dzień zaczynał się wcześnie, od wspólnej z synami (Michaelem i Christopherem) mszy świętej w kościele katolickim pw. św. Alojzego. Na mszę, która rozpoczynała się o 7.30, Tolkienowie jechali na rowerach. Po Eucharystii wszyscy wracali do domu, aby zjeść śniadanie, które przygotowała im Edith, żona i matka.

Kiedy syn Michael przeżywał osobiste trudności, Tolkien zachęcał go do zwrócenia się ku Eucharystii, podkreślając, jak bardzo umacniała ona jego wiarę w mrocznych czasach.

Z ciemności mojego pełnego udręki życia ukazuję ci jedyną, największą rzecz wartą kochania na ziemi: Przenajświętszy Sakrament… Tam znajdziesz poryw serca, chwałę, honor, wierność i prawdziwą drogę wszystkich twoich miłości na ziemi.

Tolkien: Msza św. fundamentem wiary

W osobnym liście do Michaela Tolkien raz jeszcze podkreślił, że codzienna Eucharystiajest fundamentem jego wiary.

Jedynym lekarstwem na zachwianie się omdlałej wiary jest Komunia. Najświętszy Sakrament, choć zawsze sam w sobie doskonały, pełny i nienaruszalny, nie działa w każdym z nas całkowicie i raz na zawsze. Podobnie jak akt wiary, musi mieć miejsce ustawicznie i musi wzrastać przez ćwiczenie. Częstotliwość ma największe znaczenie. Siedem razy w tygodniu daje więcej siły niż siedem razy w odstępach czasu.

Tolkien stał się jednym z najpopularniejszych autorów wszech czasów, a wiele z jego twórczego zapału wynikało z intymnej relacji z Jezusem Chrystusem, obecnym pod postacią chleba i wina w Eucharystii.

Pośród ciemności Tolkien zobaczył światło Syna, a ono dało mu nadzieję, która nie przemija.

Tags:
Komunia Świętamsza
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail