Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Skuteczność testów PCR nie ogranicza się do grypy

TEST CPR

PhotobyTawat | Shutterstock

Catholic-Factchecking.Com - 23.09.21

W internecie krąży artykuł twierdzący, że wyniki testów PCR mogą być wiążące wyłącznie co do grypy, ponieważ do produkcji tych testów FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) wykorzystała zwykłe wirusy przeziębienia i grypy.

Powyższe stwierdzenie to fake news. FDA nigdy nie opublikowała dokumentu, który potwierdzałby jego prawdziwość, a wspomniany artykuł nie linkuje do żadnego źródła.W rzeczywistości, przy opracowywaniu testów PCR oparto się na sekwencji genetycznej wirusa SARS-CoV-2 i istnieją stosowne potwierdzające to dokumenty.

Do czego używa się testów PCR?

Angielski skrót PCR, oznaczający łańcuchową reakcję polimerazy (Polymerase Chain Reaction), odnosi się do opracowanej w 1985 roku technologii pozwalającej na namnażanie liczby kopii DNA w próbce. Wymazówkę wkłada się do nosa, a próbkę pobiera się do badania na obecność fragmentów materiału genetycznego danego patogenu. W przypadku COVID-19 poszukuje się cząsteczki RNA wirusa SARS-CoV-2.

Dokumenty opisujące sposób działania nowego koronawirusa, opublikowane w styczniu 2020 r. jako „Panel diagnostyczny testów PCR w czasie rzeczywistym” jasno wskazują, że pierwsze testy dopuszczone przez FDA do szybkiego stosowania w USA oparte są na sekwencji genetycznej SARS-CoV-2, uzyskanej z bazy danych GISAID.

Doskonale wyizolowany wirus

Autor wspomnianego wyżej fake newsa upiera się również, że „grypa Fauciego [jak określa COVID-19] w żadnej ze swoich ‘odmian’ nie została jeszcze właściwie wyizolowana”, co również jest nieprawdą. Wirus SARS-CoV-2 został wyizolowany już na początku pandemii i istnieją liczne, zrecenzowane badania naukowe opisujące ten proces.

Wyizolowanie wirusa oznacza możliwość replikacji go w dużych ilościach w laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Przykładem badania opisującego izolację SARS-CoV-2 jest badanie ze stycznia 2020 r., dzięki któremu sekwencja genetyczna wirusa została upubliczniona. Wirus został wówczas wyizolowany od pacjentów z zapaleniem płuc w Wuhan, w celu zbadania go w hodowli komórkowej.

Czy testy PCR wykrywają więcej niż jedną chorobę?

Na końcu podkreślić należy, że sekwencje wirusa grypy i SARS-CoV-2 nie mają ze sobą nic wspólnego. Fałszywie dodatnie wyniki na obecność COVID-19 u pacjentów z grypą są więc niemożliwe.

Niemniej – amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaproponowało stworzenie testu zdolnego rozróżniać ww. choroby w ramach jednego wymazu. W lipcu 2020 r. instytucja ta wydała broszurę wyjaśniającą, w jaki sposób miałyby działać nowe rodzaje testów PCR. Mogłyby one wykrywać, oprócz SARS-CoV-2, także dwa typy wirusów grypy (A i B). To pozwoliłoby lekarzom zaoszczędzić czas, który poświęcają na diagnozowanie choroby.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusmedycyna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail