Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Do Watykanu tylko z paszportem covidowym? Prawda jest nieco bardziej złożona…

WATYKAN

kcube - Baytur | Shutterstock

Karol Wojteczek - 21.09.21

Zarówno świeckie, jak i katolickie media obiegła wczoraj informacja, jakoby od 1 października wstęp do Stolicy Piotrowej możliwy był jedynie dla posiadaczy tzw. paszportów covidowych. Jednak nie wszystkie portale podały pewien ważny szczegół.

Prawdą we wczorajszych doniesieniach jest to, że przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello opublikował zarządzenie, na mocy którego wstęp do Stolicy Apostolskiego możliwy będzie jedynie z tzw. paszportem covidowym.

Decyzja ta ma związek z wypowiedzią papieża Franciszka z audiencji z 7 września br. Ojciec Święty stwierdził wówczas, że „konieczne jest zapewnienie zdrowia i dobrego samopoczucia wspólnoty pracy z poszanowaniem godności, praw i fundamentalnej wolności każdego człowieka”.

Jak mówi kard. Bertello, papież zezwolił na „podjęcie wszelkich odpowiednich środków w celu zapobiegania, kontrolowania i zwalczania trwającego zagrożenia zdrowia publicznego w Państwie Watykańskim”.

Czy każdy będzie musiał legitymować się paszportem covidowym?

Rzecz w tym, że, zgodnie z dokumentem Komisji, zarządzenie powyższe odnosi się ściśle do „mieszkańców Watykanu, wszystkich członków personelu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz rzymskiej kurii i instytucji pokrewnych, a także wszystkich odwiedzających i korzystających z ich usług”.

Tzw. green passy, wbrew niektórym komentarzom, nie będą wymagane od osób „uczestniczących w celebracjach liturgicznych” pod warunkiem zachowywania przez nie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Również sama konieczność legitymowania się paszportem covidowym nie jest (jak sugerowały niektóre doniesienia) dla interesariuszy Stolicy Apostolskiej równoznaczna z koniecznością przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 . Wstęp do watykańskich urzędów będą mieć również ozdrowieńcy oraz posiadacze aktualnego, negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Nowe obostrzenia we Włoszech

Zarządzenie kard. Bertello zostało ogłoszone tuż po tym, jak decyzję o konieczności legitymowania się paszportem covidowym we wszystkich miejscach pracy podjął włoski rząd. Będzie ona obowiązywać na terenie Włoch od 15 października.

Podobny przepis dotyczący szkół, szpitali, a także restauracji, muzeów czy wydarzeń kulturalnych w przestrzeni zamkniętej funkcjonuje już w tym kraju od 1 sierpnia. Zgodnie z decyzją włoskiego episkopatu nie dotyczy on jednak mszy i nabożeństw.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusmedycynaWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail