Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Czy herbata z sosny leczy poszczepienną zakrzepicę?

HERBATA SOSNOWA

Qvils | Shutterstock

Catholic-Factchecking.Com - 18.09.21

Otrzymaliśmy drogą mailową artykuł twierdzący, że herbata z sosny jest skutecznym środkiem przeciw efektom ubocznym szczepionki na COVID-19, szczególnie przeciwko zakrzepom krwi i nieprawidłowym cyklom miesiączkowym.

Wypicie takiej herbaty zapobiegać ma również „niewłaściwej replikacji i modyfikacji RNA i DNA”, które miałyby jakoby wystąpić po przyjęciu szczepionki. Wszystkie te doniesienia są jednak nieprawdziwe. Nie ma dowodów na to, że herbata z sosny (konkretnie z igieł dzikiej jej odmiany) zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Nie jest też prawdą, że napój ten zapobiega modyfikacji DNA lub RNA w naszych komórkach, ponieważ modyfikacja taka nie zachodzi po podaniu szczepionek, o czym już wcześniej pisaliśmy.

Według anonimowego autora wspomnianego wyżej tekstu rzekome właściwości przeciwzakrzepowe dzikiej sosny związane są z obecnością w jej składzie kwasu szikimowego. „Badanie opublikowane w ResearchGate potwierdza, że kwas szikimowy zapewnia aktywność przeciwpłytkową, co oznacza, że pomaga powstrzymać tworzenie się zakrzepów krwi” – pisze autor.

Po pierwsze, ResearchGate nie jest czasopismem naukowym, ale siecią społecznościową naukowców udostępniającą artykuły naukowe, niekoniecznie poddane ocenie innych specjalistów. To tak, jakby powoływać się na artykuł opublikowany na Facebooku. Co więcej, nie jest możliwe odnalezienie badania, na które powołuje się autor, ponieważ nie jest ono podlinkowane w jego tekście. 

Herbata z sosny jako lek na grypę?

Kwas szikimowy jest najbardziej znany jako kluczowy składnik w przemysłowej syntezie przeciwwirusowego oseltamiwiru (Tamiflu), używanego w walce z grypą. Dekadę temu naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu w Calgary odkryli, że kwas szikimowy można pozyskać z igieł sosnowych. Wcześniej wiedziano, że występuje on w bakteriach i niektórych roślinach, takich jak występujący w Ameryce Północnej ambrowiec balsamiczny.

Po przeprowadzeniu szeregu badań w tym zakresie naukowcy stwierdzili, że najwyższe stężenia kwasu szikimowego znajdują się w strąkach chińskiego anyżu gwiazdkowego (Illiciumverum) i badianu japońskiego (Illiciumanisatum L), które rosną m.in. w górzystych obszarach południowych Chin. 

Brak dowodów naukowych

Jak powiedziała portalowi Verificat Adelaida Sarukhan, immunolożka i autorka tekstów naukowych z barcelońskiego Instytutu Zdrowia Światowego, „niektóre badania sugerują, że kwas szikimowy może mieć inne właściwości farmaceutyczne, jak choćby spowalniać namnażanie się płytek krwi (co jest głównym procesem prowadzącym do tworzenia się zakrzepów)”. Badania takie przeprowadzano niemal tylko na szczurach, zaledwie jedno badanie przeprowadzono wśród ludzi (głównie o siedzącym trybie życia).

Jednak, jak dodaje Sarkuhan, „stężenie tego związku w herbacie z igieł sosnowych jest o wiele niższe niż stężenie wykorzystywane w powyższych eksperymentach, tak więc na tę chwilę nie ma badań klinicznych wykazujących korzyści ze stosowania tego napoju w przypadku zakrzepów”. 

Póki co w serwisie PubMed, największym na świecie repozytorium artykułów medycznych należącym do US National Library of Medicine, nie opublikowano żadnych badań na temat ewentualnego wpływu kwasu szikimowego na wirusa SARS-CoV-2 lub łagodzenie niepożądanych skutków szczepień przeciw niemu. Nie ma tam również doniesień mówiących o tym, jakoby w podobny sposób działać miała herbata z sosny.

Nie opisano też do tej pory wpływu kwasu szikimowego lub herbaty z igieł sosny na regulację cyklu miesiączkowego kobiet, które w ostatnich miesiącach zgłaszały zmiany zarówno długości trwania miesiączek, jak i ich intensywności po otrzymaniu szczepionki.

Skrzepliny – niezwykle rzadkie objawy niepożądane

Należy pamiętać, że przypadki zakrzepicy po szczepionkach wektorowych są bardzo rzadkie i wynoszą od 1 do 10 przypadków na milion dla szczepionek firm AstraZeneca i Johnson and Johnson, a skuteczne środki do ich leczenia są już dostępne. „Chociaż ten rodzaj zakrzepicy jest potencjalnie śmiertelny, jej przypadki można skutecznie leczyć, jeśli zostaną wcześnie rozpoznane” – podkreśla Sarukhan.

W szczególnym przypadku zakrzepicy małopłytkowej związanej ze szczepionką (VITT), powstaje ona w wyniku wytworzenia przeciwciał rozpoznających PF4, substancję wydzielaną przez płytki krwi, i aktywacji płytek „podobnie jak to się dzieje w przypadku małopłytkowości indukowanej heparyną (HIT)” – dodaje immunolożka.

Dlatego w jej leczeniu „zwykle podaje się dożylnie immunoglobuliny (aby zablokować aktywację płytek przez przeciwciała anty-PF4) oraz leki przeciwzakrzepowe (najlepiej nieheparynowe), które okazały się skuteczne w leczeniu rzadkich przypadków VITT” – tłumaczy ekspertka.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusmedycyna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail