Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Szczepionki zawierające mRNA nie są środkami antykoncepcyjnymi

SZCZEPIONKI

thodonal88 | Shutterstock

Catholic-Factchecking.Com - 16.09.21

Pewien portal internetowy opublikował artykuł sugerujący, że szczepionki zawierające mRNA wykorzystują technologię, która jest w stanie „w jednej chwili wyłączyć u ludzi system immunologiczny i reprodukcyjny”.

W rzeczywistości, żadna ze szczepionek przeciwko COVID-19 nie posiada takich właściwości. Szczepionki zawierające mRNA stwarzają ryzyko różnego rodzaju skutków ubocznych, jednak nie ma wśród nich niepłodności czy dezaktywacji systemu immunologicznego. Wręcz przeciwnie – preparaty te mają na celu wytworzenie przeciwciał zwalczających chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2.

Teza o rzekomym wpływie szczepionek na płodność nie jest nowa. Immunolożka Adelaida Sarukhan, pracowniczka naukowa Instytutu Zdrowia Światowego w Barcelonie zauważa, że podobne nieprawdziwe pogłoski krążą od miesięcy.

Mają one swoje źródło w wypowiedzi niemieckiego lekarza i byłego pracownika firmy Pfizer, który stwierdził, że białko SARS-CoV-2 podobne jest do ludzkiego białka o nazwie syncytyna, występującego w łożysku. Według lekarza miałoby to oznaczać, że „wytworzone przez szczepionkę na COVID-19 przeciwciała mogą zaatakować łożysko i spowodować bezpłodność”.

Argument bez poparcia naukowego

Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów na poparcie powyższego argumentu. „Sekwencja współdzielona przez oba białka jest bardzo mała” – stwierdza immunolożka z Barcelony. Przytacza też wypowiedź Jilla Fostera, pediatry z Uniwersytetu Minnesota: „To tak, jakby dwa numery telefonów miały jedną lub dwie wspólne cyfry. Nie oznacza to jednak, że możemy zadzwonić do konkretnej osoby wybierając inny numer” – podsumowuje.

Warto dodać, że ani w dotychczasowych fazach badań klinicznych, ani już w trakcie kampanii szczepień nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku niepłodności spowodowanego przez szczepionki zawierające mRNA.

Czy wirus SARS-CoV-2 powoduje bezpłodność?

Nie przypuszcza się również, aby pozostałe szczepionki przeciwko COVID-19 powodowały problemy z płodnością, co potwierdziły agencje regulacyjne, dopuszczając je do użytku. „Żadna zatwierdzona do tej pory na świecie szczepionka nie wpływa na płodność ludzi. Jest bardziej prawdopodobne, że zmiany w płodności są spowodowane zakażeniem wirusem niż szczepionkami” – stwierdziła Julia Blanco, kierująca zespołem ds. wirusologii i immunologii komórkowej w Instytucie Badawczym IrsiCaixa.

Jak podkreślają naukowcy, SARS-CoV-2 wykorzystuje do przedostania się do naszego organizmu enzym ACE 2, tj. ludzkie białko regulujące hormon angiotensyny, który z kolei wpływa m.in. na ciśnienie krwi. W badaniu analizującym wpływ wirusa na płodność stwierdzono, że męskie gonady mogą być bardziej podatne na zakażenie i zalecono ostrożność kobietom i parom planującym posiadanie dzieci.

Czy istnieją szczepionki powodujące niepłodność?

Wspomniany we wstępie artykuł podaje również informację, że w Afryce prowadzona jest kampania na rzecz sterylizacji młodych kobiet za pomocą szczepionek przeciwko tężcowi i brodawczakowi ludzkiemu. Niepłodność nie jest jednak skutkiem ubocznym szczepionek: „O ile wiem, nie ma w historii żadnej szczepionki, która by ją powodowała” – stwierdza Sarukhan.

„Swego czasu krążyła również plotka, że szczepionka przeciwko HPV może powodować bezpłodność, lecz badania nie wykazują żadnego związku między tym zjawiskiem a preparatem. Prowadzone są natomiast (w bardzo wstępnej fazie) prace nad „szczepionkami” przeznaczonymi specjalnie do kontroli płodności jako metody antykoncepcji. Preparaty te działać mają „poprzez indukowanie przeciwciał skierowanych przeciwko białkom tworzącym przez jajeczka, plemniki lub hormony płciowe” – podsumowuje immunolożka.

Tags:
antykoncepcjaInformacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusmedycyna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail