Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Diecezja wprowadza ograniczenia dla niezaszczepionych kapłanów. Gdzie nie będą mogli służyć?

shutterstock_1731989890.jpg

By Marco Iacobucci Epp | Shutterstock

Karol Wojteczek - 16.09.21

Ordynariusz diecezji Lexington w Kentucky (USA), bp John Stowe ogłosił, że księża, którzy nie przyjęli szczepionki przeciw COVID-19, nie będą mogli posługiwać pośród grup najbardziej zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby.

W tym kontekście bp Stowe wymienił chorych, osoby starsze i niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. Ordynariusz zobowiązał także niezaszczepionych kapłanów do przestrzegania pełnego protokołu sanitarnego w trakcie sprawowanej Eucharystii. Decyzja ogłoszona została podczas mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Lexington.

Co warte odnotowania, w trakcie tego samego nabożeństwa rektor katedry ks. John Moriarty i jej wikariusz ks. David Wheeler przyznali, że nie przyjęli póki co szczepionki przeciw COVID-19.

„Sprawa zdrowia publicznego”

Sam bp John Stowe jeszcze w połowie sierpnia zobligował do zaszczepienia wszystkich pracowników kurii w Lexington. „Tosprawa zdrowia publicznego i bezpieczeństwa” – przekonywał kapłan. „Katolicy nie są zwolnieni ze szczepień i papież Franciszek wielokrotnie powtarzał, że są one moralnym obowiązkiem” – przypomniał Stowe.

Ordynariusz z Lexington do włączenia się w akcję szczepień wezwał również duchownych denominacji protestanckich, posługujących w mieście. „Działajmy dla wspólnego dobra” – zaapelował. Decyzje i wypowiedzi Stowe’a stały się przyczynkiem do żywej dyskusji w mediach społecznościowych.

Przedstawiciele kurii w Lexington przypominają również, że postanowienie ordynariusza zgodne jest ze stanowiskiem Kongregacji Nauki Wiary, która podkreśliła, że wierni odmawiający przyjęcia szczepionki zobowiązani są do zachowania szczególnych środków ostrożności w celu uniknięcia transmisji wirusa na osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów medycznych i są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusmedycynaUSA
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail