Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 27/09/2022 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

„Postaw księdzu piwo!”. Za nietypową akcją stoi szczytna idea…

POSTAW KSIĘDZU PIWO

The Catholic Gentleman

Karol Wojteczek - 14.09.21

W nawale wspomnień i uroczystości, o których przypomina nam kalendarz liturgiczny, wielu wiernych zapomnieć mogło o pewnym nietypowym "święcie", jakie obchodziliśmy 9 września. Otóż w czwartek, już po raz ósmy, celebrować mogliśmy Międzynarodowy Dzień Kupowania Księdzu Piwa.

Osobliwa tradycja zapoczątkowana została w 2013 r. przez grupę Katolickich Dżentelmenów – męską wspólnotę formacyjną ze Stanów Zjednoczonych. Z tym że sami Dżentelmeni jej powstanie przypisują postaci św. Hopswalda z Aleyard, który jako pierwszy miał postawić piwo „swojemu” księdzu. Historia ta ciekawa jest o tyle, że… św. Hopswald nigdy nie istniał, a jego imię nawiązuje do chmielu („hop”) i popularnego stylu piwnego („ale”).

Choć więc cała inicjatywa ma wyraźny wydźwięk humorystyczny, stoi za nią szczytna i bardzo sensowna intencja. Jak piszą na swojej stronie internetowej Dżentelmeni: „Kapłani są krwiobiegiem Kościoła, zasługują więc, by okazywać im uznanie. Jego wyrazem może być zabranie księdza na piwo lub zaproszenie go na obiad. Pokaż swojemu księdzu, że jego posługa ma dla Ciebie znaczenie!”.

Autorzy akcji przypominają przy tym, że posługa kapłańska bywa trudna i niewdzięczna, a księża są takimi samymi ludźmi jak my i też czasem potrzebują się po prostu komuś wygadać. Zdaje się zresztą, że opinię tę podzielają sami kapłani, gdyż z roku na rok liczba parafii włączających się w obchody Międzynarodowego Dnia Kupowania Księdzu Piwa rośnie.

Katoliccy Dżentelmeni – polski akcent w duchowości

Wspólnota Katolickich Dżentelmenów powstała w 2013 r. w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcy jako swój charyzmat rozpoznali służenie Chrystusowi poprzez dawanie świadectwa życia chrześcijańskiego w rodzinie i społeczności sąsiedzkiej.

Naczelnym mottem wspólnoty są słowa „Esto Viri. Esto Sancti”, czyli „Bądź Mężczyzną. Bądź Świętym”. Jak podkreślają jej animatorzy, chcą oni pokazać, że bycie mężczyzną nie wyklucza się z dążeniem do świętości, a stereotyp „bad boya” jako „prawdziwego”, niegrzecznego faceta nie musi być jedynym obowiązującym.

Na zakończenie warto wspomnieć również o polskim akcencie, jaki pojawia się w duchowości Katolickich Dżentelmenów. Wśród naczelnych zasad, którymi się kierują, są słowa św. Maksymiliana Kolbego: „Żadnej prawdy nikt nie może zmienić – może tylko szukać jej, znaleźć ją i uznać, by do niej życie dostosować”.

Tags:
alkoholksiądzpiwo
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail