Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

TRANSMISJA: Msza beatyfikacyjna kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej [start o 12.oo]

beatyfikacja; wyszyński; czacka

Archidiecezja Warszawska

Redakcja - 12.09.21

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza, podczas której zostaną beatyfikowani kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka. Tu możesz obejrzeć transmisję.

Poniżej obejrzysz transmisję z beatyfikacji, która zacznie się w południe. Jeśli coś nie będzie działać – odśwież stronę.

Przebieg liturgii beatyfikacyjnej

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, i matka Elżbieta Róża Czacka, Założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach – zostaną dziś w południe ogłoszeni błogosławionymi.

Uroczystej mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który wygłosi też homilię. W wydarzeniu weźmie udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

W uroczystości wezmą udział m.in. kardynałowie: Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, kard. Stanisław Dziwisz, b. metropolita krakowski, kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski oraz kard. Dominik Duka OP, prymas Czech. Obecni będą członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz hierarchowie z Francji, Ukrainy, Niemiec, Rosji, Węgier, Litwy i Mołdawii.

Ponadto udział w beatyfikacji zapowiedzieli premier, marszałkowie Sejmu, wicemarszałkowie senatu, liderzy partii politycznych, parlamentarzyści.

Obrzęd beatyfikacji będzie miał miejsce zaraz na początku mszy świętej, bezpośrednio po akcie pokuty. Najpierw metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wypowie oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej, a następnie przedstawi ich życiorysy.

Najważniejszy moment obrzędu beatyfikacji nastąpi chwilę potem, gdy kard. Marcello Semeraro delegat papieski, wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Następnie wniesione zostaną relikwiarze nowych Błogosławionych. Kard. Semeraro wygłosi także homilię.

Po homilii do Bramy Miłosierdzia, która jest pamiątką po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, wyruszy procesja z darami ołtarza.

Po Komunii Świętej głos zabierze kard. Nycz. Ostatnim akcentem mszy św. beatyfikacyjnej będzie uroczyste błogosławieństwo, po którym zabrzmi „Boże coś Polskę”.

Uroczystość beatyfikacyjną uświetnią muzycznie m.in. Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Chór Archikatedry Warszawskiej oraz Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża.

KAI/as

Tags:
beatyfikacjakard. Stefan WyszyńskiRóża Czacka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail