Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Jak Watykan walczy z COVID-19? 5 najważniejszych kroków…

WEB-AM083121-POPE-AUDIENCE-Antoine-Mekary-ALETEIA-AM_1424.jpg

Antoine Mekary | ALETEIA

Isabella H. de Carvalho - 11.09.21

Papież Franciszek otwarcie opowiada się za szczepieniami przeciw COVID-19 i apeluje do rządzących, aby w trakcie pandemii pamiętali o ludziach szczególnie cierpiących. Ojciec święty wezwał do „umiędzynarodowienia szczepionek” i podkreślił, aby „nie zapominać o najbardziej bezbronnych”. Co Watykan zrobił w praktyce, aby przekuć te słowa w czyny?

Jak Watykan walczy z COVID-19? Oto 5 podjętych kroków:

1. Papież Franciszek przekazał respiratory i sprzęt sanitarny

W lutym 2020 r., w pierwszych miesiącach pandemii, papież Franciszek wysłał do Chin tysiące maseczek ochronnych, aby pomóc w opanowaniu epidemii COVID-19. W następnym miesiącu, po rozprzestrzenieniu się wirusa w Europie, papież przekazał 30 respiratorów dla oddziałów intensywnej terapii we Włoszech i w Hiszpanii. Od tego czasu nadal wysyła sprzęt sanitarny i respiratory do krajów zmagających się z pandemią. Wśród państw, które otrzymały tę pomoc w ciągu ostatniego roku, są m.in. Kolumbia, Brazylia, RPA, Syria i Indie.

Powyższymi działaniami oraz innymi inicjatywami Watykanu, mającymi na celu niesienie pomocy ludziom w obliczu pandemii, zarządza Urząd Dobroczynności Stolicy Apostolskiej. Ciało to, kierowane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego, odpowiada za pomoc charytatywną w imieniu papieża.

2. Ojciec Święty powołał do życia fundusze dobroczynne i przekazał im środki 

W kwietniu 2020 r. papież Franciszek ustanowił za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych fundusz kryzysowy, aby pomóc zmagającym się z pandemią obszarom na całym świecie. Papieskie Dzieła Misyjne to wszystkie katolickie stowarzyszenia misyjne podlegające pod jurysdykcję papieża. Znajdują się głównie w Azji, Afryce, Oceanii i Amazonii. Papież przekazał im 750 tys. dolarów jako wstępną darowiznę na fundusz, i od tego czasu na całym świecie przeprowadzono w jego ramach 41 interwencji mających na celu niesienie pomocy. Na stronie internetowej Dzieł znajduje się lista wszystkich diecezji, które otrzymały pomoc.

W czerwcu 2020 roku ojciec święty założył również fundusz Gesù Divino Lavoratore, aby pomóc pracownikom rzymskim, borykającym się z problemami ekonomicznymi z powodu pandemii. Fundusz ten był zarządzany przez diecezję Rzymu i Caritas Wiecznego Miasta we współpracy z władzami miejskimi i regionalnymi. Papież przekazał na niego 1 mln euro, a władze miasta i regionu dołożyły po 500 tys. euro. Następnie osoby prywatne i przedsiębiorstwa przekazały kolejne 200 tys. euro. W ciągu jednego roku środki z tej puli przyznano ok. 2 500 osobom, pomagając im w pokryciu wydatków egzystencjalnych oraz oferując kursy szkoleniowe. 

3. Watykan opowiada się za powszechnym dostępem do szczepionek przeciw COVID-19

W lutym 2021 roku ówczesny stały obserwator Watykanu przy ONZ i innych organizacjach międzynarodowych, arcybiskup Ivan Jurkovič, wezwał na posiedzeniu Rady Światowej Organizacji Handlu w sprawie Porozumienia dot. Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (TRIPS) do mniej rygorystycznego podejścia do praw własności intelektualnej w przypadku szczepionek przeciw COVID-19, w celu zapewnienia ich powszechnej dostępności.

W lipcu 2021 roku Stolica Apostolska ponowiła to wezwanie na forum Rady Praw Człowieka ONZ, wskazując, że popiera „zwolnienie z praw własności intelektualnej” szczepionek przeciw COVID-19, aby zapewnić biedniejszym krajom możliwość produkcji szczepionek. 

4. Stolica Apostolska przeprowadziła własną kampanię szczepień dla osób w trudnej sytuacji życiowej i bezdomnych 

Poza przekazywaniem sprzętu sanitarnego, Urząd Dobroczynności Stolicy Apostolskiej jest również odpowiedzialny za zarządzanie watykańską kampanią szczepień dla osób potrzebujących i bezdomnych. Inicjatywa ta rozpoczęła się w styczniu 2021 roku. Do tej pory zaszczepiono prawie 1500 osób, z których wiele to bezdomni mieszkający w okolicach Watykanu, pozbawieni dostępu do normalnych obiektów sanitarnych. 

5. Watykan zachęca swoich obywateli i pracowników do szczepień przeciw COVID-19

W dyrektywie podpisanej 8 lutego przez kard. Giuseppe Bertello, Gubernatora Państwa Watykańskiego, najmniejsze państwo świata gorąco zachęca wszystkich swoich pracowników do poddania się szczepieniom przeciw COVID-19 w celu ochrony zdrowia wszystkich osób pracujących i mieszkających na terenie Watykanu.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19papież FranciszekWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail